Test: MSI GTX 980 Gaming

Til lykke med fødselsdagen, gamle ven.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

det er sjovt at tænke på, at GTX 980 er omkring et år gammel. Det virker ikke som om, det er så længe siden, vi første gang satte den store Maxwell-chip i vores testmaskine og blev blæst omkuld af den uventede blanding af ydelse og effektivitet.

På trods af, at det stadig bygger på de samme 28 nm-transistorer som Kepler-generationen af grafikkort, er det lykkedes Nvidia at finjustere arkitekturen så meget, at man får alle fordelene ved reduceret størrelse – uden at få størrelsen. Man kan forestille sig, hvordan det havde set ud, hvis Maxwell havde fået den 20 nm-litografi, vi forventede. Og man kan forestille sig, hvordan Pascal bliver, når den kommer.

Efter et år er 980 stadig et strålende kort, navnlig efter at lanceringen af Fury og Fury X har ført til det første rigtige prisdyk. Nu, da dette fremragende kort er billigere end Fury – og langt billigere end Fury X – er det en fantastisk gpu til en 1440p-gamingmaskine.

Denne gpu er seriøst overclocket, som man kan gøre det med GTX 980, og følges af en 0 dB-køler, som faktisk kun er nødt til at sætte ind ved den højeste gaming-ydelse.

Lige nu er 1440p imidlertid grænsen for den framebuffer på 4 GB, som GTX 980 har. 4K-gaming er derfor mulig, men kræver for mange kompromiser med dette kort. Hvis valget står mellem dette kort og Fury, må det blive afgjort af økonomi og personlig smag. Fury er hurtigere og har overlegen hukommelsesteknologi, men GTX 980 er billigere og mindre strømslugende.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job