Test: MSI GTX 980 Gaming

Til lykke med fødselsdagen, gamle ven.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

det er sjovt at tænke på, at GTX 980 er omkring et år gammel. Det virker ikke som om, det er så længe siden, vi første gang satte den store Maxwell-chip i vores testmaskine og blev blæst omkuld af den uventede blanding af ydelse og effektivitet.

På trods af, at det stadig bygger på de samme 28 nm-transistorer som Kepler-generationen af grafikkort, er det lykkedes Nvidia at finjustere arkitekturen så meget, at man får alle fordelene ved reduceret størrelse – uden at få størrelsen. Man kan forestille sig, hvordan det havde set ud, hvis Maxwell havde fået den 20 nm-litografi, vi forventede. Og man kan forestille sig, hvordan Pascal bliver, når den kommer.

Efter et år er 980 stadig et strålende kort, navnlig efter at lanceringen af Fury og Fury X har ført til det første rigtige prisdyk. Nu, da dette fremragende kort er billigere end Fury – og langt billigere end Fury X – er det en fantastisk gpu til en 1440p-gamingmaskine.

Denne gpu er seriøst overclocket, som man kan gøre det med GTX 980, og følges af en 0 dB-køler, som faktisk kun er nødt til at sætte ind ved den højeste gaming-ydelse.

Lige nu er 1440p imidlertid grænsen for den framebuffer på 4 GB, som GTX 980 har. 4K-gaming er derfor mulig, men kræver for mange kompromiser med dette kort. Hvis valget står mellem dette kort og Fury, må det blive afgjort af økonomi og personlig smag. Fury er hurtigere og har overlegen hukommelsesteknologi, men GTX 980 er billigere og mindre strømslugende.

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job