Test: MSI GTX 980 Gaming

Til lykke med fødselsdagen, gamle ven.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

det er sjovt at tænke på, at GTX 980 er omkring et år gammel. Det virker ikke som om, det er så længe siden, vi første gang satte den store Maxwell-chip i vores testmaskine og blev blæst omkuld af den uventede blanding af ydelse og effektivitet.

På trods af, at det stadig bygger på de samme 28 nm-transistorer som Kepler-generationen af grafikkort, er det lykkedes Nvidia at finjustere arkitekturen så meget, at man får alle fordelene ved reduceret størrelse – uden at få størrelsen. Man kan forestille sig, hvordan det havde set ud, hvis Maxwell havde fået den 20 nm-litografi, vi forventede. Og man kan forestille sig, hvordan Pascal bliver, når den kommer.

Efter et år er 980 stadig et strålende kort, navnlig efter at lanceringen af Fury og Fury X har ført til det første rigtige prisdyk. Nu, da dette fremragende kort er billigere end Fury – og langt billigere end Fury X – er det en fantastisk gpu til en 1440p-gamingmaskine.

Denne gpu er seriøst overclocket, som man kan gøre det med GTX 980, og følges af en 0 dB-køler, som faktisk kun er nødt til at sætte ind ved den højeste gaming-ydelse.

Lige nu er 1440p imidlertid grænsen for den framebuffer på 4 GB, som GTX 980 har. 4K-gaming er derfor mulig, men kræver for mange kompromiser med dette kort. Hvis valget står mellem dette kort og Fury, må det blive afgjort af økonomi og personlig smag. Fury er hurtigere og har overlegen hukommelsesteknologi, men GTX 980 er billigere og mindre strømslugende.

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos