Test: Asus MX27AQ

Elegant multimedieløsning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Et nydeligt design og lyd fra B&O gør Asus-modellen til en attraktiv multimedieskærm

På mange måder minder denne Asus om den billigere variant, vi også tester. Men så snart du sætter den op, fornemmer du, hvorfor der er prisforskel. Rammen omkring skærmen er meget tynd, og i bunden er den af metal. Foden er lidt mere elegant, og du kan let vinkle skærmen. Den kan dog ikke justeres i det lodrette plan, men dens afstand over bordet passer faktisk fint. Den sidder nemlig ikke for højt, som mange skærme har tendens til at gøre.

Lyden er der gjort meget ud af. De indbyggede højttalere er ikke store, men formår alligevel at smide god power fra sig. De drives af ICE-forstærkere, som danske B&O har udviklet. Der er tale om små digitale forstærkere, som ikke fylder meget, men kan give meget power fra sig.

Billedmæssigt er Asus en drøm for dig, der ser mange film og spiller. Farvene er glansfulde og billedet fint detaljeret. Der er en skarphed og ro i billedet, som gør skærmen oplagt til gameren. Der er ikke tale om en rendyrket gamerskærm, men den kan sagtens bruges til formålet. Den angivne responstid er fin og i praksis opleves den hurtig.

Forudindstillingerne er gode til film og normalt brug, men det er ikke en skærm til dig, hvis du prioriterer helt korrekte farver. Uanset, hvor meget vi skruer på indstillingerne, bliver gengivelsen aldrig helt korrekt.

Men som en skærm til multimediebrug er den ret god. Her hænger det hele godt sammen, og så gør det jo heller ikke noget, at den ser godt ud på skrivebordet.

Asus MX27AQ Designet med metalkant i bunden af skærmen og matchende fod gør Asus MX27AQ til en nydelse på skrivebordet.
Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S