Test: Asus MX27AQ

Elegant multimedieløsning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Et nydeligt design og lyd fra B&O gør Asus-modellen til en attraktiv multimedieskærm

På mange måder minder denne Asus om den billigere variant, vi også tester. Men så snart du sætter den op, fornemmer du, hvorfor der er prisforskel. Rammen omkring skærmen er meget tynd, og i bunden er den af metal. Foden er lidt mere elegant, og du kan let vinkle skærmen. Den kan dog ikke justeres i det lodrette plan, men dens afstand over bordet passer faktisk fint. Den sidder nemlig ikke for højt, som mange skærme har tendens til at gøre.

Lyden er der gjort meget ud af. De indbyggede højttalere er ikke store, men formår alligevel at smide god power fra sig. De drives af ICE-forstærkere, som danske B&O har udviklet. Der er tale om små digitale forstærkere, som ikke fylder meget, men kan give meget power fra sig.

Billedmæssigt er Asus en drøm for dig, der ser mange film og spiller. Farvene er glansfulde og billedet fint detaljeret. Der er en skarphed og ro i billedet, som gør skærmen oplagt til gameren. Der er ikke tale om en rendyrket gamerskærm, men den kan sagtens bruges til formålet. Den angivne responstid er fin og i praksis opleves den hurtig.

Forudindstillingerne er gode til film og normalt brug, men det er ikke en skærm til dig, hvis du prioriterer helt korrekte farver. Uanset, hvor meget vi skruer på indstillingerne, bliver gengivelsen aldrig helt korrekt.

Men som en skærm til multimediebrug er den ret god. Her hænger det hele godt sammen, og så gør det jo heller ikke noget, at den ser godt ud på skrivebordet.

Asus MX27AQ Designet med metalkant i bunden af skærmen og matchende fod gør Asus MX27AQ til en nydelse på skrivebordet.
Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS