Betal din parkering i bilen

En ny mobilaktiveret løsning gør det muligt at betale for parkering uden man behøver at forlade bilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I disse dage introduceres fremtidens intelligente billøsninger på Mobile World-kongressen i Spanien. På konference præsenterer bilproducenten SEAT de nyeste bud på mobilaktiverede løsninger, som skal bidrage til at skabe sikre forbindelser og en sømløs brugeroplevelse i fremtidens bil. Løsningerne er sket i et strategisk samarbejde mellem SEAT, Sap Vehicles Network og EasyPark. De mobilaktiverede løsninger inkluderer autorisering af en digital nøgle samt betaling for parkering – uden man som billist behøver forlade bilen.

Teknologien, som EasyPark har bidraget med, gør det muligt at finde frem til parkeringspladser fra bilens integrerede Car App User Interface. Selve parkeringstiden starter automatisk når man parkerer – og slutter i samme øjeblik, bilen forlader p-pladsen. Bilisten betaler således kun for den reelle parkeringstid, og skal hverken have mønter, kreditkort, p-kort eller betalings-app’en op af lommen.

I november annoncerede EasyPark et strategisk samarbejde med SAP Vehicles Network, som gav EasyPark adgang til nye salgskanaler som fx bilindustrien og tredjeparts app-udbydere. Det er dette samarbejde, som nu udmønter sig i den integrerede parkeringsløsning i SEAT.

”Med millioner af kunder er mobilparkering blevet en uundværlig service, hvor man bekvemt kan betale for parkering via sin mobiltelefon. Samarbejdet med SAP Vehicles Network giver EasyPark adgang til nye salgskanaler som fx bilindustrien og tredjeparts app-udbydere, som nu nemt kan integrere mobilparkering som en del af den mobile oplevelse,” siger Lasse Barsholm, direktør hos EasyPark.

EasyPark er med sin tilstedeværelse i otte lande og over 400 byer førende inden for mobilparkering i Europa. I Danmark dækker EasyPark 98 procent af alle udendørs betalingspladser, og allerede i dag er EasyParks mobile betalingsløsning integreret i en række partnerskabsløsninger, herunder Volvo Sensus Connect, samt i delebilstjenesten og DriveNow.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job