Test: MSI Z170A Gaming M9 ACK

Hvis pengene ikke spiller nogen rolle, er MSI’s stærke Gaming M9 ACK et helt oplagt valg. Men det koster næsten dobbelt så meget som vores to favoritter, og kortet døjer med at retfærdiggøre omkostningen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

ACK fører generelt på ydelse. I cpu-testene trækker det fra både Gaming M7 og Hero, og når det gælder pci-e-lagerhastighed, er dette kort det hurtigste i testen. Det leverer også de bedste minimums-frameratescorer – den eneste reelle forskel på disse kort i gaming.

MSI har også et strålende funktionssæt, der kan konkurrere med de meget kostbare Republic of Ga-ming-kort, når man bevæger sig uden for Heros pris-leje. Det har trådløse netværksfunktioner og en glimrende digital audioconverter med flere hovedtelefon-forstærkere.

Man kan imidlertid diskutere, hvor meget det vil påvirke ens gamingoplevelse. Hvis man er nødt til at forfalde til benchmarktal for at konstatere en forskel i ydelse, snarere end en håndgribelig følelse, vil man så betale dobbelt så meget , som man skulle for Hero eller M7? M9 ACK har alle funktionerne, men hvis man ikke har tænkt sig at bruge dem, er det næppe pengene værd.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland