3 giver dig bedre Netflix

3 har optimeret sit netværk i samarbejde med Netflix for at levere den bedst mulige streamingoplevelse. Film og serier starter med det samme - også på tidspunkter, hvor der er flest, der streamer samtidig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I efteråret indgik teleselskabet 3 en særlig aftale med Netflix om at blive en del af The Netflix Open Connect Initiative. I praksis betyder samarbejdet, at 3 og Netflix i fællesskab sikrer kunderne den bedst mulige streamingoplevelse og en mere kosteffektiv løsning for 3. To styk Open Connect Appliance (OCA) servere er nu installeret lokalt hos 3 i Danmark, så serier og film på Netflix ikke længere skal streames af 3’s kunder fra fjerntliggende servere i udlandet.

”Det er både en fordel for vores kunder og for 3 som forretning, at alt indhold nu transporteres direkte fra Netflix-serverne i vores danske datacentre. Dermed sikrer vi, at streamingen starter med det samme og i optimal kvalitet – også på de travleste tidspunkter, hvor mange kunder streamer samtidig. Og for os som virksomhed er der færre omkostninger forbundet med Netflix-trafikken, fordi serverne står i Danmark,” siger Kim Christensen, der er netværksdirektør hos 3 Danmark.

Netflix står for hele 25 procent af 3’s samlede netværkstrafik i Danmark, og ifølge teleselskabet peaker Netflix-trafikken især i pendler-timen om morgenen mellem kl. 06.00-08.00 på hverdage og om aftenen kl. 20.30.

”Med vores Open Connect initiativ sørger vi for, at indholdet på Netflix er så fysisk tæt på brugerne som muligt. På den måde sikrer vi, at indholdet leveres i højeste kvalitet og mest effektivt,” siger Dave Temkin, Vice President of Network Strategy and Architecture hos Netflix, og fortsætter: ”3 Danmark har valgt en rigtig god løsning til fordel for vores fælles kunder. Vi sætter stor pris på samarbejdet med 3.”

Udstyr i topklasse

Cache serverne, der er udviklet af Netflix, er redundant på flere niveauer og skiller sig markant ud fra den øvrige teknik i 3’s datacentre – både hvad angår software og hardware. OCA’erne er karakteriseret ved den klassiske røde Netflix-farve og med velkendte filmcitater, der pryder fronten. Blandt filmkendere vil citaterne “All right twinkle toes, what’s your exit strategy?” og “This will not stand ya know, this aggression will not stand, man” fra filmene True Lies og The Big Lebowski hurtig vække genklang.

Indvendig er hvert enkelt serverkabinet udstyret med 36 Hitachi He8 Helium Drive og 6 Solid State Drives. Dermed kan hver enkelt server rumme op til 260 TB data.

”Netflix tilbyder to forskellige OCA-typer og hos 3 har vi fået de mest kraftfulde modeller. Kombinationen af Hitachi og SSD’er gør, at cache serverne har en imponerende harddiskkapacitet. Faktisk kan hver enkelt OCA’er levere op til 18 Gbit pr. sekund. Vi kan dermed servicere mellem 2.300 og 41.000 brugere samtidig alt efter, hvilken kvalitet kunderne streamer i,” fortæller Kim Christensen og fortsætter:

”SSD’erne har hver især plads til 1 TB data. De er reserveret til de absolut mest populære Netflix-serier og film, hvorimod det øvrige indhold er tilgængeligt på Hitachi-diskene. OCA’erne er desuden produceret efter industristandard om høj oppetid og er således carrier class. Så man kan roligt sige, at det er udstyr i topklasse.”

Serverne opdateres hver nat kl. 02.00, hvor der er færrest, der streamer, og indeholder de pt. mest populære Netflix-film og serier blandt danskerne. Og selvom udbuddet af indhold er enormt på den amerikanske streamingtjeneste, så lagres hver enkelt serie og film i cirka 11 forskellige kvaliteter, bl.a. standardkvalitet, HD og 4K-format.

Serverne er baseret på Open Connect Appliance Software og bruger styresystemet FreeBSD version 10.

Flere servere på vej?

Selvom Netflix-trafikken hos 3 hele tiden sætter nye rekorder, så forudsiger teleselskabet, at Netflix-trafikken vil fortsætte med at stige. Kim Christensen fortæller, at 3’s Netflix-trafik, der transporteres via OCA'erne, i løbet af de sidste tre måneder er steget med ca. 35 procent.

”Vi laver løbende netværksforudsigelser. Her kigger vi på den seneste trafikudvikling og ser på, hvad der trender blandt vores kunder. Og der er ingen tvivl om, at streamingaktiviteten vil fortsætte med at stige, både generelt og blandt vores kunder. Vi vil se endnu flere danskere, der dropper flow TV og i stedet overgiver sig fuldstændig til streamingtjenester. Og Netflix er en af de absolut mest populære indholdsleverandører. Derfor er vi også allerede i fuld gang med at forberede vores netværk til næste etape, så vi kan tilpasse teknikken til kundernes forbrug og fortsat levere den bedst mulige streamingoplevelse. Det er ikke utænkeligt, at vi udvider med endnu flere cache servere,” slutter Kim Christensen.

Om Netflix i 3’s netværk

• Hos teleselskabet 3 står Netflix alene for 25 procent af selskabets samlede netværkstrafik.
• I 3’s netværk peaker Netflix-trafikken om aftenen kl. 20.30 og om morgenen kl. 06.00-08.00 på hverdage.
• Da Netflix frigav alle afsnit i tredje sæson af serien ”House of Cards” fredag den 27. februar 2015, kunne det mærkes i datatrafikken i 3’s netværk. Fra dette tidspunkt og frem til den følgende søndag aften kl. 21.00 ’slugte’ Netflix hele 92 TB. Det er 40 procent mere end en almindelig weekend i februar.
• Den netop offentliggjorte medieanalyse »Medieudviklingen 2015« fra DR Medieforskning viser, at 38 % af danskerne streamer ugentligt, og Netflix bruges ugentligt af mere end hver fjerde dansker.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job