Test: Zotac 980 Ti Arctic Storm

Køligt og superhurtigt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Zotacs superkølede GTX 980 Ti tager kampen op mod Fury X. Dette er et af de fineste eksempler på Titan-dræberen GTX 980 Ti og er egnet til at lære AMD noget om gpu'er i den høje ende:
GTX 980 Ti har næsten den samme GM 200-gpu som Titan X, og den mangler kun 256 CUDA-kerner og 6 GB vram, men der er det samme antal ROP'er og den samme 336-bit-hukommelsesbus.

Nvidia har ladet hver producent sætte sit eget præg på GTX 980 Ti. De fleste af de kort, man ser, er fabriksindstillede enheder med nye kølesystemer.

Det betyder, at kort som dette Zotac for alvor sætter Titan X på plads. Det sætter sig også solidt over AMD’s R9 Fury X, der er den nærmeste røde rival. Problemet med fabriks-overclockede kort er imidlertid, at de er temmelig dyre. Men man kan dog godt få mere rimelige GTX 980 Ti’er, som kan konkurrere med Titan og Fury X. Med dette kort kan man få absolut spilbare framerates ud af for eksempel GTA V og Shadow of Mordor, selv ved anstrengende 4K-indstillinger.

Det føles stadig som en vanvittig mængde penge for et nyt grafikkort, men når det gælder valuta for pengene, slår det Titan X. Den glimrende 4K-ydelse, denne gpu giver, gør det til et meget fristende bud.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job