Test: Zotac 980 Ti Arctic Storm

Køligt og superhurtigt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Zotacs superkølede GTX 980 Ti tager kampen op mod Fury X. Dette er et af de fineste eksempler på Titan-dræberen GTX 980 Ti og er egnet til at lære AMD noget om gpu'er i den høje ende:
GTX 980 Ti har næsten den samme GM 200-gpu som Titan X, og den mangler kun 256 CUDA-kerner og 6 GB vram, men der er det samme antal ROP'er og den samme 336-bit-hukommelsesbus.

Nvidia har ladet hver producent sætte sit eget præg på GTX 980 Ti. De fleste af de kort, man ser, er fabriksindstillede enheder med nye kølesystemer.

Det betyder, at kort som dette Zotac for alvor sætter Titan X på plads. Det sætter sig også solidt over AMD’s R9 Fury X, der er den nærmeste røde rival. Problemet med fabriks-overclockede kort er imidlertid, at de er temmelig dyre. Men man kan dog godt få mere rimelige GTX 980 Ti’er, som kan konkurrere med Titan og Fury X. Med dette kort kan man få absolut spilbare framerates ud af for eksempel GTA V og Shadow of Mordor, selv ved anstrengende 4K-indstillinger.

Det føles stadig som en vanvittig mængde penge for et nyt grafikkort, men når det gælder valuta for pengene, slår det Titan X. Den glimrende 4K-ydelse, denne gpu giver, gør det til et meget fristende bud.

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S