Dansk iværksætter vil bekæmpe millionsvindel på nettet

Den nystartede danske IT-virksomhed Biggrey Trust går til kamp mod svindel på nettet med en global certificeringsordning, der både aktivt går efter svindelbutikker og hjælper forbrugere og reelle butikker. Hjælpen er hverken begrænset af sprogbarrierer eller landegrænser, men sigter mod at skabe en global løsning på et globalt problem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

E-handlen er i konstant vækst og sætter år efter år nye rekorder. Desværre medfører den udvikling også en stigning i omfanget af svindel på nettet. På verdensplan estimeres det, at  15 millioner butikker og virksomheder bevidst snyder deres kunder.

Danskerne er blandt de folkefærd, som handler allermest på nettet, og det gør os til et oplagt mål for svindlere. Myndighederne lukker med jævne mellemrum svindelbutikker, men da bagmændene ofte opererer fra udlandet, er de svære at holde ansvarlige, og nye butikker skyder op med det samme. Den udfordring vil den nystartede certificeringsvirksomhed Biggrey Trust nu forsøge at komme til livs.

Myndighederne svigter

Biggrey Trust er stiftet af den danske it-iværksætter Torben Linnet Albrekt og har som mål at bekæmpe svindel og styrke tilliden mellem forretning og forbruger.

”Udfordringerne med svindel på nettet har været påpeget længe og fra mange sider. Men mange af de virksomheder og instanser, som burde hjælpe forbrugerne har forsømt at løse udfordringen globalt. Derfor lancerer vi nu med Biggrey Trust ét globalt certifikat, som sikrer forbrugerne en række grundlæggende rettigheder, når de handler i webshops verden over,” forklarer Torben Linnet Albrekt, der er direktør i virksomheden.

Biggrey Trust kan bedst beskrives som en kombination af Trust Pilot og det danske E-mærket, men med global dækning, som også gælder i fysiske butikker.


Falsk tryghed for tusindvis af kroner

Torben Linnet Albrekt peger på, at mange webshops i dag bruger rigtig mange penge på forskellige mærkningsordninger og ratingtjenester. Det skaber ifølge ham en falsk tryghed hos forbrugerne, idet mange af ordningerne kun er med til at vejlede forbrugeren og ikke reelt dækker svindel.

”Det kan ikke passe, man som webshop skal ofre tusindvis af kroner på mærkningsordninger af mere eller mindre tvivlsom karakter bare for at være med i kampen om forbrugerne. Med Biggrey Trust vil vi tilbyde en prisbillig løsning, som både giver tryghed og dækker juridisk og økonomisk - lokalt og globalt,” siger han.

Certifikatet giver forbrugeren en købsbeskyttelse på op til 5.000 USD., de samme købsbetingelser i hele verden og fjerner sprogbarrierer i dialogen mellem kunde og sælger.

Foruden Biggrey Trust-certifikatet, som koster omkring 2.000 kr. om året, får butikkerne også deres helt egen platform, hvor de kan præsentere og markedsføre sig selv, og kunderne blandt andet kan anmelde oplevelser. Alt sammen for at skabe en bedre købsoplevelse for både butik og kunde, forklarer Torben Linnet Albrekt.

 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S