Test: System Audio Saxo 1 Active

Med indsigt fra hi-fi-specialisten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der står solid hi-fi-indsigt bag denne danske højttaler, der har punch i bassen

System Audio er en af de mest anerkendte danske højttalerproducenter, så her ved man, hvad der skal til for at skabe vellyd. Saxo 1-sættets ene højttaler huser den trådløse modtager, en forstærker og tilslutninger. Den anden højttaler tilsluttes den aktive højttaler med et kabel, og så har man har et stereosæt, der kan streames til, om end det ikke er helt kabelfrit.

Det er samme fremgangsmåde, som for eksempel Blue Aura benytter, og det giver ikke samme fleksibilitet som Heos, Sonos eller Yamaha, der jo er komplet trådløse højttalere. Det ekstra kabel hos System Audio giver ekstra bøvl, men når det som her foregår med ægte højttalerkabler og med højttalerterminalerne, som er store og forgyldte typer, ser vi positivt på udfordringen. For

System Audio er bygget efter alle hi-fi-kunstens regler med gode enheder, tykt og tungt kabinet og en forstærker, der opleves som kraftigere og bedre, end du normalt får det med trådløse højttalere.

Opsætningen er forholdsvis enkel, da du blot streamer fra signalkilden via Bluetooth eller bruger en af de analoge eller digitale indgange bag på højttaleren.

Saxo 1 Active er i denne test blandt de største deltagere, og det høres, så snart der slippes lyd igennem. Der er mere power, mere punch i bassen. Lydbilledet er mere magtfuldt end hos konkurrenterne. Derfor kan du også spille højere med denne højttaler. Der er et overskud, som du ikke finder i de mindre højttalere i testen. Desværre er bassen lidt vigende, hvilket får lydbilledet til at lyde lidt sært i nedre mellemtone. Alt i alt leverer Saxo 1 dog et stort lydbillede, og højttaleren sælges til en fornuftig pris i forhold til kvalitet og størrelse.

System Audio Saxo 1 Active Trods de relativt store dimensioner er Saxo 1 lette at placere. Der medfølger frontstof, som nemt kan sættes på og fjernes.
Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS