Test: System Audio Saxo 1 Active

Med indsigt fra hi-fi-specialisten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der står solid hi-fi-indsigt bag denne danske højttaler, der har punch i bassen

System Audio er en af de mest anerkendte danske højttalerproducenter, så her ved man, hvad der skal til for at skabe vellyd. Saxo 1-sættets ene højttaler huser den trådløse modtager, en forstærker og tilslutninger. Den anden højttaler tilsluttes den aktive højttaler med et kabel, og så har man har et stereosæt, der kan streames til, om end det ikke er helt kabelfrit.

Det er samme fremgangsmåde, som for eksempel Blue Aura benytter, og det giver ikke samme fleksibilitet som Heos, Sonos eller Yamaha, der jo er komplet trådløse højttalere. Det ekstra kabel hos System Audio giver ekstra bøvl, men når det som her foregår med ægte højttalerkabler og med højttalerterminalerne, som er store og forgyldte typer, ser vi positivt på udfordringen. For

System Audio er bygget efter alle hi-fi-kunstens regler med gode enheder, tykt og tungt kabinet og en forstærker, der opleves som kraftigere og bedre, end du normalt får det med trådløse højttalere.

Opsætningen er forholdsvis enkel, da du blot streamer fra signalkilden via Bluetooth eller bruger en af de analoge eller digitale indgange bag på højttaleren.

Saxo 1 Active er i denne test blandt de største deltagere, og det høres, så snart der slippes lyd igennem. Der er mere power, mere punch i bassen. Lydbilledet er mere magtfuldt end hos konkurrenterne. Derfor kan du også spille højere med denne højttaler. Der er et overskud, som du ikke finder i de mindre højttalere i testen. Desværre er bassen lidt vigende, hvilket får lydbilledet til at lyde lidt sært i nedre mellemtone. Alt i alt leverer Saxo 1 dog et stort lydbillede, og højttaleren sælges til en fornuftig pris i forhold til kvalitet og størrelse.

System Audio Saxo 1 Active Trods de relativt store dimensioner er Saxo 1 lette at placere. Der medfølger frontstof, som nemt kan sættes på og fjernes.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S