Hackere afpresser Danmark som aldrig før

Hackerne har for alvor rettet deres angreb med ransomware imod Danmark. Alene i februar 2016 var der ca. 60 pct. flere angreb i Danmark med den frygtede afpresnings-malware end i hele 2015.  Det viser en ny opgørelse fra it-sikkerhedsfirmaet Trend Micro.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danmark har aldrig oplevet flere tilfælde af digital afpresning end netop nu. Det viser en opgørelse af de angreb, Trend Micro – ét af verdens største it-sikkerhedsfirmaer – har registreret i 2015 og 2016.

Alene i februar 2016 var der ca. 60 pct. flere angreb i Danmark med den frygtede afpresnings-malware end i hele 2015.  Det viser en ny opgørelse fra it-sikkerhedsfirmaet Trend Micro

Samtidig er Danmark gået fra at repræsentere 0,39 pct. af alle globale ransomware-angreb i 2015 til i februar 2016 at repræsentere 3,44 pct. 

Ved hjælp af såkaldt ransomware angriber hackerne virksomheders og privatpersoners computere og kaprer deres data, så de bliver utilgængelige. Derefter forlanger hackerne en løsesum for at frigive dataene igen.

Hackerne kan afpresse dig med et værktøj til 70 kr.

“Ransomware er blevet ekstremt billigt. Enhver hacker kan uden problemer købe ransomware for mindre end 70 kr. på Deep Web, som er internettets undergrundsverden.

Og så er ransomware et effektivt værktøj, fordi det spiller på offerets frygt for at miste sine data som fx vigtige virksomhedsdokumenter eller personlige fotos. Det får mange til at betale løsesummen, selvom de ikke kan være sikre på, at hackerne frigiver deres data,” siger Jesper Mikkelsen.

Han advarer dog imod at betale løsesummen.

“Hvis man betaler, er man med til at finansiere de cyberkriminelle, og der er ingen garanti for, at man får sine data igen. Samtidig viser man, at man er villig til give efter for pres, og dermed er der større risiko for, at hackerne går efter netop dig igen,” forklarer Jesper Mikkelsen.

Danske virksomheder under pres

Ifølge Trend Micros opgørelse er størstedelen af ransomware-angrebene i Danmark rettet imod virksomheder.

79 pct. af angrebene i februar 2016 var rettet imod større danske virksomheder, mens 16 pct. var rettet imod mindre virksomheder. De sidste ca. 5 pct. var rettet imod andre, bl.a. privatpersoner.

Crypto-ransomware i vækst

Det er især såkaldt crypto-ransomware, hackerne bruger imod Danmark. Mens crypto-ransomware blev brugt i 69 pct. af angrebene mod Danmark i starten af 2015, bliver værktøjet nu brugt i 99,8 pct. af tilfældene.

“Crypto-ransomware krypterer/koder offerets data, og det er stort set umuligt at afkode dem uden den nøgle, som kun hackerne har. Så ofte er der kun to valgmuligheder, hvis man er ramt af crypto-ransomware: betal løsesummen eller gendan dine data fra en backup, hvis du altså har en,” siger Jesper Mikkelsen.

Ifølge FBI betalte amerikanske ofre for crypto-ransomware-varianten Cryptowall ca. 117 mio. kr. i løsesum til hackere i perioden april 2014-juni 2015.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job