Hackere afpresser Danmark som aldrig før

Hackerne har for alvor rettet deres angreb med ransomware imod Danmark. Alene i februar 2016 var der ca. 60 pct. flere angreb i Danmark med den frygtede afpresnings-malware end i hele 2015.  Det viser en ny opgørelse fra it-sikkerhedsfirmaet Trend Micro.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danmark har aldrig oplevet flere tilfælde af digital afpresning end netop nu. Det viser en opgørelse af de angreb, Trend Micro – ét af verdens største it-sikkerhedsfirmaer – har registreret i 2015 og 2016.

Alene i februar 2016 var der ca. 60 pct. flere angreb i Danmark med den frygtede afpresnings-malware end i hele 2015.  Det viser en ny opgørelse fra it-sikkerhedsfirmaet Trend Micro

Samtidig er Danmark gået fra at repræsentere 0,39 pct. af alle globale ransomware-angreb i 2015 til i februar 2016 at repræsentere 3,44 pct. 

Ved hjælp af såkaldt ransomware angriber hackerne virksomheders og privatpersoners computere og kaprer deres data, så de bliver utilgængelige. Derefter forlanger hackerne en løsesum for at frigive dataene igen.

Hackerne kan afpresse dig med et værktøj til 70 kr.

“Ransomware er blevet ekstremt billigt. Enhver hacker kan uden problemer købe ransomware for mindre end 70 kr. på Deep Web, som er internettets undergrundsverden.

Og så er ransomware et effektivt værktøj, fordi det spiller på offerets frygt for at miste sine data som fx vigtige virksomhedsdokumenter eller personlige fotos. Det får mange til at betale løsesummen, selvom de ikke kan være sikre på, at hackerne frigiver deres data,” siger Jesper Mikkelsen.

Han advarer dog imod at betale løsesummen.

“Hvis man betaler, er man med til at finansiere de cyberkriminelle, og der er ingen garanti for, at man får sine data igen. Samtidig viser man, at man er villig til give efter for pres, og dermed er der større risiko for, at hackerne går efter netop dig igen,” forklarer Jesper Mikkelsen.

Danske virksomheder under pres

Ifølge Trend Micros opgørelse er størstedelen af ransomware-angrebene i Danmark rettet imod virksomheder.

79 pct. af angrebene i februar 2016 var rettet imod større danske virksomheder, mens 16 pct. var rettet imod mindre virksomheder. De sidste ca. 5 pct. var rettet imod andre, bl.a. privatpersoner.

Crypto-ransomware i vækst

Det er især såkaldt crypto-ransomware, hackerne bruger imod Danmark. Mens crypto-ransomware blev brugt i 69 pct. af angrebene mod Danmark i starten af 2015, bliver værktøjet nu brugt i 99,8 pct. af tilfældene.

“Crypto-ransomware krypterer/koder offerets data, og det er stort set umuligt at afkode dem uden den nøgle, som kun hackerne har. Så ofte er der kun to valgmuligheder, hvis man er ramt af crypto-ransomware: betal løsesummen eller gendan dine data fra en backup, hvis du altså har en,” siger Jesper Mikkelsen.

Ifølge FBI betalte amerikanske ofre for crypto-ransomware-varianten Cryptowall ca. 117 mio. kr. i løsesum til hackere i perioden april 2014-juni 2015.

Læses lige nu

    Annonce

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S