Test: Surf hurtigt med lille stick

FRITZ!WLAN Stick AC860 fra tyske AVM er en USB 802.11ac Wi-Fi-adapter, der udover den sædvanlige WPS-metode og manual tilkobling til netværk tilbyder Stick & Surf.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har man en FRITZ!Box router betyder Stick & Surf, at man kan skabe forbindelse mellem router og Wi-Fi- adapter ved først at sætte USB-adapteren i routeren, for siden at flytte den over i den computer, hvor den skal anvendes.

Wi-Fi-adapteren må siges at have en noget tilbagelænet navngivning, idet man her normalt ville tale om en AC1200 Wi-Fi-adapter, da den teoretiske hastighed er på 866 Mbit/s over 5 GHz, og 300 Mbit/s over 2,4 GHz.

Det er en usædvanlig, men egentlig meget sympatisk omgang med specifikationer.  WPA2-kryptering understøttes naturligvis, så man kan skabe en sikker forbindelse til routeren. Wi-Fi-adapteren har indbygget LED, der indikerer, at USB-forbindelsen er klar samt, at Wi-Fi-forbindelsen er etableret.

Driveren til Stick AC860 er præinstalleret på USB-adapteren, dertil hører et lille stykke software, der konstant vurderer forbindelsens kvalitet og viser sendestyrken. Sendestyrken kan sættes lavere, hvis man ønsker at opnå et lavere energiforbrug. Hastighedsmæssigt lever den også op til det forventede, med en god router kan man opnår en god stabil forbindelse, også selvom man ikke er i umiddelbar nærhed af routeren.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S