Test: Surf hurtigt med lille stick

FRITZ!WLAN Stick AC860 fra tyske AVM er en USB 802.11ac Wi-Fi-adapter, der udover den sædvanlige WPS-metode og manual tilkobling til netværk tilbyder Stick & Surf.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har man en FRITZ!Box router betyder Stick & Surf, at man kan skabe forbindelse mellem router og Wi-Fi- adapter ved først at sætte USB-adapteren i routeren, for siden at flytte den over i den computer, hvor den skal anvendes.

Wi-Fi-adapteren må siges at have en noget tilbagelænet navngivning, idet man her normalt ville tale om en AC1200 Wi-Fi-adapter, da den teoretiske hastighed er på 866 Mbit/s over 5 GHz, og 300 Mbit/s over 2,4 GHz.

Det er en usædvanlig, men egentlig meget sympatisk omgang med specifikationer.  WPA2-kryptering understøttes naturligvis, så man kan skabe en sikker forbindelse til routeren. Wi-Fi-adapteren har indbygget LED, der indikerer, at USB-forbindelsen er klar samt, at Wi-Fi-forbindelsen er etableret.

Driveren til Stick AC860 er præinstalleret på USB-adapteren, dertil hører et lille stykke software, der konstant vurderer forbindelsens kvalitet og viser sendestyrken. Sendestyrken kan sættes lavere, hvis man ønsker at opnå et lavere energiforbrug. Hastighedsmæssigt lever den også op til det forventede, med en god router kan man opnår en god stabil forbindelse, også selvom man ikke er i umiddelbar nærhed af routeren.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos