Test: Surf hurtigt med lille stick

FRITZ!WLAN Stick AC860 fra tyske AVM er en USB 802.11ac Wi-Fi-adapter, der udover den sædvanlige WPS-metode og manual tilkobling til netværk tilbyder Stick & Surf.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har man en FRITZ!Box router betyder Stick & Surf, at man kan skabe forbindelse mellem router og Wi-Fi- adapter ved først at sætte USB-adapteren i routeren, for siden at flytte den over i den computer, hvor den skal anvendes.

Wi-Fi-adapteren må siges at have en noget tilbagelænet navngivning, idet man her normalt ville tale om en AC1200 Wi-Fi-adapter, da den teoretiske hastighed er på 866 Mbit/s over 5 GHz, og 300 Mbit/s over 2,4 GHz.

Det er en usædvanlig, men egentlig meget sympatisk omgang med specifikationer.  WPA2-kryptering understøttes naturligvis, så man kan skabe en sikker forbindelse til routeren. Wi-Fi-adapteren har indbygget LED, der indikerer, at USB-forbindelsen er klar samt, at Wi-Fi-forbindelsen er etableret.

Driveren til Stick AC860 er præinstalleret på USB-adapteren, dertil hører et lille stykke software, der konstant vurderer forbindelsens kvalitet og viser sendestyrken. Sendestyrken kan sættes lavere, hvis man ønsker at opnå et lavere energiforbrug. Hastighedsmæssigt lever den også op til det forventede, med en god router kan man opnår en god stabil forbindelse, også selvom man ikke er i umiddelbar nærhed af routeren.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S