Apple klar med billig mini-mobil

iPhone SE har de samme kræfter som topmodellen iPhone 6S, men er mindre og væsentligt billigere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi har været vant til at størrelsen på smartphones kun går én vej med  - og det er opad. Nu har Apple imidlertid valgt at gå den komplet modsatte vej.

Ikke alle var nemlig begejstrede, da de med 6'eren gik op i størrelse. Mange foretrak den mindre iPhone 5.

Apple har derfor genoplivet den snart fire gamle mobil i en opdateret udgave.

Blandt de mindste på markedet

I det ydre er den nye iPhone SE stort set mangen til iPhone 5 er - kun de matslebne kanter adskiller de to. Det betyder at vi er nede i en skærmstørrelse på 4", hvilket er noget af det absolut mindste du kan finde på en smartphone i dag. Der er anvendt en Retina-skærm, men uden den nye 3D Touch-teknologi, som findes i iPhone 6S.

Kræfter som 6S'eren

Indmaden er imidlertid den samme som i Apples seneste topmobil. Processoren er således en 64-bit A9-chip. Sammenlignet med iPhone 5S giver den dobbelt så hurtig ydeevne og tre gange så hurtig grafik - men der er så også tale om en snart tre år gammel mobil.

Da energieffektiviteten i den nye processor er større skal batteritiden være længere. Det bidrager M9 hjælpeprocessoren også til.

Wi-Fi ac samt 4G sikrer god webhastighed og mobilen understøtter også opkald via nettet.

Nyeste kamera

Kameraet i mobilen er stort set det samme som i iPhone 6S. Der er således tale om et 12-megapixel iSight-kamera med hurtig autofokus, 4K-video, slowmotion, Live Photos, 63 megapixels panoramabilleder og True Tone-blitz. Frontkameraet har Retina Flash, der gør skærmen tre gange lysere, for at man nemmere kan tage selfies i svagt lys.

iPhone SE introduceres med iOS 9 som styresystem.

Overkommelige priser

Den vil være tilgængelig i space grey, sølv, guld og rosaguld. Priserne vil være 3.699 kroner for en model med 16 GB og 4.599 kroner for en model med 64 GB. Den kommer på markedet i USA og en række andre lande fra d. 31. marts. Danmark er ikke med i denne runde. Vi følges med Albanien, Andorra, Bahrain, Belgien, Bosnien, Bulgarien, Estland, Finland, Forenede Arabiske Emirater, Grækenland, Guernsey og en hel masse andre lande, som må vente til starten af april for at få den i butikkerne.

Mobilen ledsages af en række tilbehør, herunder læder-etuier i sort og natblå til 329 kroner samt Lightning Docks i metalliske overflader med matchende farver til 399 kroner.

Apple iPhone SE. Apple iPhone SE.
Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura