Danmark har fået hurtigere internet

Danmark er nu med i den globale top 10-liste over lande med de hurtigste internetforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danmark er kommet i fint selskab og har fået plads på global top 10-liste over lande med de hurtigste internetforbindelser. Ifølge en ny State of the Internet-rapport fra Akamai havde Danmark i fjerde kvartal af 2015 en gennemsnitlig internethastighed på 16,1 Mbps, hvilket placerer Danmark på en 10. plads med en fremgang på 15 pct. i forhold til tredje kvartal af 2015. Vores internetforbindelser er dog stadig langsommere end både Finland (16,6 Mbps), Norge (18,8 Mbps) og Sverige (19,1 Mbps).

Danmark har viftet Tjekkiet af pinden og indtager nu 10. pladsen på listen over de hurtigste, gennemsnitlige globale internetforbindelser. Danmark havde i fjerde kvartal af 2015 en gennemsnitlig internetforbindelse på 16,1 Mbps, hvilket er en stigning på 15 pct. i forhold til tredje kvartal af 2015 og en 36 pct. stigning i forhold til samme tidspunkt sidste år.

”Den nye rapport viser en stor vækst i internetforbindelser på tværs af de nordiske lande i løbet af det sidste år. Det skyldes blandt andet, at der er blevet lagt fiber til husstande udenfor byerne og ikke mindst, at der fortsat er stort fokus på mobilt internet og 4G-forbindelser i alle fire lande”, siger Per Sterner fra Akamai Nordics.

Kigger vi på tendensen blandt EMEA-lande ligger Danmark nr. 6, og halter dermed fortsat bagefter vores nordiske naboer: Finland (16,6 Mbps), Norge (18,8 Mbps) og Sverige (19,1 Mbps).

Sådan ser top 10-listen ud:

 

 

Country/Region

Q4 2015
Avg. Mbps

QoQ Change

YoY Change

-

Global

5.6

8.6%

23%

1

South Korea

26.7

30%

20%

2

Sweden

19.1

9.3%

30%

3

Norway

18.8

14%

65%

4

Japan

17.4

16%

15%

5

Netherlands

17.0

8.7%

20%

6

Hong Kong

16.8

5.9%

-0.4%

7

Latvia

16.7

15%

28%

8

Switzerland

16.7

2.8%

15%

9

Finland

16.6

12%

37%

10

Denmark

16.1

15%

36%

 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird