Danmark har fået hurtigere internet

Danmark er nu med i den globale top 10-liste over lande med de hurtigste internetforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danmark er kommet i fint selskab og har fået plads på global top 10-liste over lande med de hurtigste internetforbindelser. Ifølge en ny State of the Internet-rapport fra Akamai havde Danmark i fjerde kvartal af 2015 en gennemsnitlig internethastighed på 16,1 Mbps, hvilket placerer Danmark på en 10. plads med en fremgang på 15 pct. i forhold til tredje kvartal af 2015. Vores internetforbindelser er dog stadig langsommere end både Finland (16,6 Mbps), Norge (18,8 Mbps) og Sverige (19,1 Mbps).

Danmark har viftet Tjekkiet af pinden og indtager nu 10. pladsen på listen over de hurtigste, gennemsnitlige globale internetforbindelser. Danmark havde i fjerde kvartal af 2015 en gennemsnitlig internetforbindelse på 16,1 Mbps, hvilket er en stigning på 15 pct. i forhold til tredje kvartal af 2015 og en 36 pct. stigning i forhold til samme tidspunkt sidste år.

”Den nye rapport viser en stor vækst i internetforbindelser på tværs af de nordiske lande i løbet af det sidste år. Det skyldes blandt andet, at der er blevet lagt fiber til husstande udenfor byerne og ikke mindst, at der fortsat er stort fokus på mobilt internet og 4G-forbindelser i alle fire lande”, siger Per Sterner fra Akamai Nordics.

Kigger vi på tendensen blandt EMEA-lande ligger Danmark nr. 6, og halter dermed fortsat bagefter vores nordiske naboer: Finland (16,6 Mbps), Norge (18,8 Mbps) og Sverige (19,1 Mbps).

Sådan ser top 10-listen ud:

 

 

Country/Region

Q4 2015
Avg. Mbps

QoQ Change

YoY Change

-

Global

5.6

8.6%

23%

1

South Korea

26.7

30%

20%

2

Sweden

19.1

9.3%

30%

3

Norway

18.8

14%

65%

4

Japan

17.4

16%

15%

5

Netherlands

17.0

8.7%

20%

6

Hong Kong

16.8

5.9%

-0.4%

7

Latvia

16.7

15%

28%

8

Switzerland

16.7

2.8%

15%

9

Finland

16.6

12%

37%

10

Denmark

16.1

15%

36%

 

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Product Owner - Platforme (IT Drift)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    Købstædernes Forsikring

    Vil du være 1st. Level Supporter i Købstædernes Forsikring?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland