Danmark har fået hurtigere internet

Danmark er nu med i den globale top 10-liste over lande med de hurtigste internetforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danmark er kommet i fint selskab og har fået plads på global top 10-liste over lande med de hurtigste internetforbindelser. Ifølge en ny State of the Internet-rapport fra Akamai havde Danmark i fjerde kvartal af 2015 en gennemsnitlig internethastighed på 16,1 Mbps, hvilket placerer Danmark på en 10. plads med en fremgang på 15 pct. i forhold til tredje kvartal af 2015. Vores internetforbindelser er dog stadig langsommere end både Finland (16,6 Mbps), Norge (18,8 Mbps) og Sverige (19,1 Mbps).

Danmark har viftet Tjekkiet af pinden og indtager nu 10. pladsen på listen over de hurtigste, gennemsnitlige globale internetforbindelser. Danmark havde i fjerde kvartal af 2015 en gennemsnitlig internetforbindelse på 16,1 Mbps, hvilket er en stigning på 15 pct. i forhold til tredje kvartal af 2015 og en 36 pct. stigning i forhold til samme tidspunkt sidste år.

”Den nye rapport viser en stor vækst i internetforbindelser på tværs af de nordiske lande i løbet af det sidste år. Det skyldes blandt andet, at der er blevet lagt fiber til husstande udenfor byerne og ikke mindst, at der fortsat er stort fokus på mobilt internet og 4G-forbindelser i alle fire lande”, siger Per Sterner fra Akamai Nordics.

Kigger vi på tendensen blandt EMEA-lande ligger Danmark nr. 6, og halter dermed fortsat bagefter vores nordiske naboer: Finland (16,6 Mbps), Norge (18,8 Mbps) og Sverige (19,1 Mbps).

Sådan ser top 10-listen ud:

 

 

Country/Region

Q4 2015
Avg. Mbps

QoQ Change

YoY Change

-

Global

5.6

8.6%

23%

1

South Korea

26.7

30%

20%

2

Sweden

19.1

9.3%

30%

3

Norway

18.8

14%

65%

4

Japan

17.4

16%

15%

5

Netherlands

17.0

8.7%

20%

6

Hong Kong

16.8

5.9%

-0.4%

7

Latvia

16.7

15%

28%

8

Switzerland

16.7

2.8%

15%

9

Finland

16.6

12%

37%

10

Denmark

16.1

15%

36%

 

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Københavns Professionshøjskole

IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland