Slut med dårlig dækning på mobilen

Nu kan de sorte mobilhuller lukkes. Et dansk team har udviklet Victorfon - en lille boks, der skal sikrer mobildækning i alle områder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Overalt i verden kæmper teleoperatører og mobilproducenter med at forbedre dårlig dækning og sort huller. Men denne udfordring er fortid med den nye danske opfindelse, der sikrer mobilbrugeren optimal dækning uanset geografisk placering. Victorfonen er klar til at blive sendt i produktion og finansieringen er afhængig af støtte fra forbrugerne, når projektet søsættes via crowdfunding-platformen Kickstarter d. 1. april 2016.

“En Victorfone bygger bro mellem teleoperatørernes dyre antennenetværk og kravet om mere funktionalitet på mindre plads i din smartphone”, udtaler CEO Morten Boutrup.

Lille boks

Victorfonen forbedrer signalet til både tale og data og sikrer dig dækning i geografiske områder, hvor der er dårlig eller slet ingen dækning. Produktet består af en lille, hvid boks, hvorfra der sendes og modtages trådløse signaler. Dertil følger en app til smartphone.

Teknologien er trådløs, baseret på lavstråling og opkald foregår via mobiltelefonen. Produktet er godkendt til anvendelse i alle EU-lande og er beregnet til brug i både hus, bil og båd - kort sagt hvor som helst, der er brug for fyldestgørende mobildækning.

Dansk opfindelse

Victorfon ApS er en danskejet virksomhed grundlagt ultimo 2014. Udviklingen af Victorfone er finansieret af SDTI (Syddansk Teknologisk Innovation A/S) og det danske Forskningsministeries Innovationsfond.

Victorfone er blevet lanceret til Mobile World Congress i Barcelona og skal nu finansieres via crowdfunding. 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S