Slut med dårlig dækning på mobilen

Nu kan de sorte mobilhuller lukkes. Et dansk team har udviklet Victorfon - en lille boks, der skal sikrer mobildækning i alle områder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Overalt i verden kæmper teleoperatører og mobilproducenter med at forbedre dårlig dækning og sort huller. Men denne udfordring er fortid med den nye danske opfindelse, der sikrer mobilbrugeren optimal dækning uanset geografisk placering. Victorfonen er klar til at blive sendt i produktion og finansieringen er afhængig af støtte fra forbrugerne, når projektet søsættes via crowdfunding-platformen Kickstarter d. 1. april 2016.

“En Victorfone bygger bro mellem teleoperatørernes dyre antennenetværk og kravet om mere funktionalitet på mindre plads i din smartphone”, udtaler CEO Morten Boutrup.

Lille boks

Victorfonen forbedrer signalet til både tale og data og sikrer dig dækning i geografiske områder, hvor der er dårlig eller slet ingen dækning. Produktet består af en lille, hvid boks, hvorfra der sendes og modtages trådløse signaler. Dertil følger en app til smartphone.

Teknologien er trådløs, baseret på lavstråling og opkald foregår via mobiltelefonen. Produktet er godkendt til anvendelse i alle EU-lande og er beregnet til brug i både hus, bil og båd - kort sagt hvor som helst, der er brug for fyldestgørende mobildækning.

Dansk opfindelse

Victorfon ApS er en danskejet virksomhed grundlagt ultimo 2014. Udviklingen af Victorfone er finansieret af SDTI (Syddansk Teknologisk Innovation A/S) og det danske Forskningsministeries Innovationsfond.

Victorfone er blevet lanceret til Mobile World Congress i Barcelona og skal nu finansieres via crowdfunding. 

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen