Slut med dårlig dækning på mobilen

Nu kan de sorte mobilhuller lukkes. Et dansk team har udviklet Victorfon - en lille boks, der skal sikrer mobildækning i alle områder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Overalt i verden kæmper teleoperatører og mobilproducenter med at forbedre dårlig dækning og sort huller. Men denne udfordring er fortid med den nye danske opfindelse, der sikrer mobilbrugeren optimal dækning uanset geografisk placering. Victorfonen er klar til at blive sendt i produktion og finansieringen er afhængig af støtte fra forbrugerne, når projektet søsættes via crowdfunding-platformen Kickstarter d. 1. april 2016.

“En Victorfone bygger bro mellem teleoperatørernes dyre antennenetværk og kravet om mere funktionalitet på mindre plads i din smartphone”, udtaler CEO Morten Boutrup.

Lille boks

Victorfonen forbedrer signalet til både tale og data og sikrer dig dækning i geografiske områder, hvor der er dårlig eller slet ingen dækning. Produktet består af en lille, hvid boks, hvorfra der sendes og modtages trådløse signaler. Dertil følger en app til smartphone.

Teknologien er trådløs, baseret på lavstråling og opkald foregår via mobiltelefonen. Produktet er godkendt til anvendelse i alle EU-lande og er beregnet til brug i både hus, bil og båd - kort sagt hvor som helst, der er brug for fyldestgørende mobildækning.

Dansk opfindelse

Victorfon ApS er en danskejet virksomhed grundlagt ultimo 2014. Udviklingen af Victorfone er finansieret af SDTI (Syddansk Teknologisk Innovation A/S) og det danske Forskningsministeries Innovationsfond.

Victorfone er blevet lanceret til Mobile World Congress i Barcelona og skal nu finansieres via crowdfunding. 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S