Test: AOC U3477PQU

Vil man savne buen?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Både Acer XR341CK og denne skærm er flotte 34"-skærme med hele 3440 x 1440 pixel. Begge har de IPS-teknologi med de bedst tænkelige farver. Men Acer-skærmen er markant dyrere, og det skyldes navnlig, at den er buet. Vil man føle sig ringere, når man sidder foran denne konventionelle flade AOC-skærm?

Isoleret set er den forrygende. 34 tommer er stort, men i kombination med det superbrede 21:9-forhold bliver den endnu mere dramatisk. Når det gælder spil og videoafspilning, giver dette højde-bredde-forhold en meget behagelig oplevelse. Det virker simpelthen og fylder ens synsfelt ud.

Problemet er, at en så stor og bred skærm kan virke, som om den løber fra en, når det går voldsomt til. Med den buede facon som hos Acer føler man sig derimod lidt mere inddraget, lidt mere opslugt.

I modsætning til Acer-skærmen kan denne skærm ikke gå over en refresh-rate på 60 Hz, og der er ingen framesyncing-teknologi, som kan udglatte små hak i forløbet. Og så er der den grundlæggende billedkvalitet. Den er simpelthen ikke så god som hos Acer.

Standardkalibreringen har indstillet farvetemperaturen til “warm” i stedet for “normal,” for eksempel. Det er nemt at ændre på trods af den sædvanlige klodsede skærmmenu hos AOC. Men alligevel er skærmens hvide nuancer ikke helt så rene og klare som Acers, og farverne er ikke helt så mættede og tilfredsstillende.

Vi bemærkede også en smule kompression i både sorte og hvide nuancer på vores testbilleder, men vi må rose AOC for at levere meget glidende overgange. Tag ikke fejl: Det er stadig en dejlig skærm, og man får noget for pengene. Man skal blot være opmærksom på. at den lavere pris betyder, at der er lavet kompromiser, når det gælder visse aspekter af billedkvaliteten.

 

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS