Test: AOC U3477PQU

Vil man savne buen?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Både Acer XR341CK og denne skærm er flotte 34"-skærme med hele 3440 x 1440 pixel. Begge har de IPS-teknologi med de bedst tænkelige farver. Men Acer-skærmen er markant dyrere, og det skyldes navnlig, at den er buet. Vil man føle sig ringere, når man sidder foran denne konventionelle flade AOC-skærm?

Isoleret set er den forrygende. 34 tommer er stort, men i kombination med det superbrede 21:9-forhold bliver den endnu mere dramatisk. Når det gælder spil og videoafspilning, giver dette højde-bredde-forhold en meget behagelig oplevelse. Det virker simpelthen og fylder ens synsfelt ud.

Problemet er, at en så stor og bred skærm kan virke, som om den løber fra en, når det går voldsomt til. Med den buede facon som hos Acer føler man sig derimod lidt mere inddraget, lidt mere opslugt.

I modsætning til Acer-skærmen kan denne skærm ikke gå over en refresh-rate på 60 Hz, og der er ingen framesyncing-teknologi, som kan udglatte små hak i forløbet. Og så er der den grundlæggende billedkvalitet. Den er simpelthen ikke så god som hos Acer.

Standardkalibreringen har indstillet farvetemperaturen til “warm” i stedet for “normal,” for eksempel. Det er nemt at ændre på trods af den sædvanlige klodsede skærmmenu hos AOC. Men alligevel er skærmens hvide nuancer ikke helt så rene og klare som Acers, og farverne er ikke helt så mættede og tilfredsstillende.

Vi bemærkede også en smule kompression i både sorte og hvide nuancer på vores testbilleder, men vi må rose AOC for at levere meget glidende overgange. Tag ikke fejl: Det er stadig en dejlig skærm, og man får noget for pengene. Man skal blot være opmærksom på. at den lavere pris betyder, at der er lavet kompromiser, når det gælder visse aspekter af billedkvaliteten.

 

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job