Test: Asus ROG Swift PG279Q

Kongen længe leve.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er dette alle skærmes moder? Den skærm, der skal regere over alle de andre? Den lever i hvert fald op til mange forventninger. Og det gælder alle slags pc-entusiaster, uanset om man er til spil eller er professionel grafiker, er der noget at glæde sig over.

Gamingdyderne omfatter refresh-rate-funktion på op til hele 165 Hz plus Nvidias fænomenale frame-syncing-teknologi, G-Sync, der sikrer, at denne skærm og grafikkortet spiller perfekt sammen. Men det, der for alvor gør PG279Q tiltrækkende, er kombinationen af disse funktioner med et IPS-panel af høj kvalitet – i dette tilfælde 27" på tværs med en standardopløsning på 2560 x 1440.

Man får også en fremragende og fuldt justerbar fod plus DisplayPort-forbindelse og andre lækkerier. Resultatet ligner en skærm, der leverer varen på alle områder og som ikke går på kompromis. Det er sandelig en fremragende skærm, men alligevel er det, som om helheden er mindre end summen af delene.

Noget af det har med prisen at gøre. Hvis man vil maksimere sit skrivebordsareal til Windows-applikationer og produktivitet, er det svært at ignorere, at Philips kan levere en meget større 40"-skærm med fuld 4K-kapacitet. Det lader sig heller ikke nægte, at Acers buede skærm på 34" er både flottere og mere inddragende til spil. Og selvom IPS-skærmen vil appellere til professionelle grafikere, er der ingen grund til at betale for funktioner som Nvidias G-sync, hvis man vil have IPS-teknologiens farvenøjagtighed til seriøs billedredigering. Hertil kommer, at subjektivt set ligger Asus' billedkvalitet lige under de bedste. Acer XR341C er for eksempel mere behagelig for øjnene.

Alt dette gør denne seneste Swift fra Asus svær at placere. Det er en fantastisk skærm, den bedste allroundskærm og i høj grad kandidat til en topplacering. Men den mangler også et knockout-punch – fornemmelsen af noget enestående – som man må forvente til den pris.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision