Test: Asus ROG Swift PG279Q

Kongen længe leve.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er dette alle skærmes moder? Den skærm, der skal regere over alle de andre? Den lever i hvert fald op til mange forventninger. Og det gælder alle slags pc-entusiaster, uanset om man er til spil eller er professionel grafiker, er der noget at glæde sig over.

Gamingdyderne omfatter refresh-rate-funktion på op til hele 165 Hz plus Nvidias fænomenale frame-syncing-teknologi, G-Sync, der sikrer, at denne skærm og grafikkortet spiller perfekt sammen. Men det, der for alvor gør PG279Q tiltrækkende, er kombinationen af disse funktioner med et IPS-panel af høj kvalitet – i dette tilfælde 27" på tværs med en standardopløsning på 2560 x 1440.

Man får også en fremragende og fuldt justerbar fod plus DisplayPort-forbindelse og andre lækkerier. Resultatet ligner en skærm, der leverer varen på alle områder og som ikke går på kompromis. Det er sandelig en fremragende skærm, men alligevel er det, som om helheden er mindre end summen af delene.

Noget af det har med prisen at gøre. Hvis man vil maksimere sit skrivebordsareal til Windows-applikationer og produktivitet, er det svært at ignorere, at Philips kan levere en meget større 40"-skærm med fuld 4K-kapacitet. Det lader sig heller ikke nægte, at Acers buede skærm på 34" er både flottere og mere inddragende til spil. Og selvom IPS-skærmen vil appellere til professionelle grafikere, er der ingen grund til at betale for funktioner som Nvidias G-sync, hvis man vil have IPS-teknologiens farvenøjagtighed til seriøs billedredigering. Hertil kommer, at subjektivt set ligger Asus' billedkvalitet lige under de bedste. Acer XR341C er for eksempel mere behagelig for øjnene.

Alt dette gør denne seneste Swift fra Asus svær at placere. Det er en fantastisk skærm, den bedste allroundskærm og i høj grad kandidat til en topplacering. Men den mangler også et knockout-punch – fornemmelsen af noget enestående – som man må forvente til den pris.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS