Test: Asus ROG Swift PG279Q

Kongen længe leve.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er dette alle skærmes moder? Den skærm, der skal regere over alle de andre? Den lever i hvert fald op til mange forventninger. Og det gælder alle slags pc-entusiaster, uanset om man er til spil eller er professionel grafiker, er der noget at glæde sig over.

Gamingdyderne omfatter refresh-rate-funktion på op til hele 165 Hz plus Nvidias fænomenale frame-syncing-teknologi, G-Sync, der sikrer, at denne skærm og grafikkortet spiller perfekt sammen. Men det, der for alvor gør PG279Q tiltrækkende, er kombinationen af disse funktioner med et IPS-panel af høj kvalitet – i dette tilfælde 27" på tværs med en standardopløsning på 2560 x 1440.

Man får også en fremragende og fuldt justerbar fod plus DisplayPort-forbindelse og andre lækkerier. Resultatet ligner en skærm, der leverer varen på alle områder og som ikke går på kompromis. Det er sandelig en fremragende skærm, men alligevel er det, som om helheden er mindre end summen af delene.

Noget af det har med prisen at gøre. Hvis man vil maksimere sit skrivebordsareal til Windows-applikationer og produktivitet, er det svært at ignorere, at Philips kan levere en meget større 40"-skærm med fuld 4K-kapacitet. Det lader sig heller ikke nægte, at Acers buede skærm på 34" er både flottere og mere inddragende til spil. Og selvom IPS-skærmen vil appellere til professionelle grafikere, er der ingen grund til at betale for funktioner som Nvidias G-sync, hvis man vil have IPS-teknologiens farvenøjagtighed til seriøs billedredigering. Hertil kommer, at subjektivt set ligger Asus' billedkvalitet lige under de bedste. Acer XR341C er for eksempel mere behagelig for øjnene.

Alt dette gør denne seneste Swift fra Asus svær at placere. Det er en fantastisk skærm, den bedste allroundskærm og i høj grad kandidat til en topplacering. Men den mangler også et knockout-punch – fornemmelsen af noget enestående – som man må forvente til den pris.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S