Test: Asus ROG Swift PG279Q

Kongen længe leve.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er dette alle skærmes moder? Den skærm, der skal regere over alle de andre? Den lever i hvert fald op til mange forventninger. Og det gælder alle slags pc-entusiaster, uanset om man er til spil eller er professionel grafiker, er der noget at glæde sig over.

Gamingdyderne omfatter refresh-rate-funktion på op til hele 165 Hz plus Nvidias fænomenale frame-syncing-teknologi, G-Sync, der sikrer, at denne skærm og grafikkortet spiller perfekt sammen. Men det, der for alvor gør PG279Q tiltrækkende, er kombinationen af disse funktioner med et IPS-panel af høj kvalitet – i dette tilfælde 27" på tværs med en standardopløsning på 2560 x 1440.

Man får også en fremragende og fuldt justerbar fod plus DisplayPort-forbindelse og andre lækkerier. Resultatet ligner en skærm, der leverer varen på alle områder og som ikke går på kompromis. Det er sandelig en fremragende skærm, men alligevel er det, som om helheden er mindre end summen af delene.

Noget af det har med prisen at gøre. Hvis man vil maksimere sit skrivebordsareal til Windows-applikationer og produktivitet, er det svært at ignorere, at Philips kan levere en meget større 40"-skærm med fuld 4K-kapacitet. Det lader sig heller ikke nægte, at Acers buede skærm på 34" er både flottere og mere inddragende til spil. Og selvom IPS-skærmen vil appellere til professionelle grafikere, er der ingen grund til at betale for funktioner som Nvidias G-sync, hvis man vil have IPS-teknologiens farvenøjagtighed til seriøs billedredigering. Hertil kommer, at subjektivt set ligger Asus' billedkvalitet lige under de bedste. Acer XR341C er for eksempel mere behagelig for øjnene.

Alt dette gør denne seneste Swift fra Asus svær at placere. Det er en fantastisk skærm, den bedste allroundskærm og i høj grad kandidat til en topplacering. Men den mangler også et knockout-punch – fornemmelsen af noget enestående – som man må forvente til den pris.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job