Test: Asus ROG Swift PG278Q

Kongen er død.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Send en tanke til stakkels gamle Asus ROG Swift PG278Q. Engang var den alle spilleres drøm. Den skærm, man måtte eje. Og det er slet ikke så længe siden.

Det er kun halvandet års tid siden, den originale ROG Swift rystede vores verden med en fænomenal kombination af funktioner. For det første var den en gavmild 27"-LCD-skærm med masser af pixel: 2560 x 1440, for at være nøjagtig. Hertil kom understøttelse af Nvidias G-Sync plus 144 Hz refresh-teknologi.

Tilsammen udgjorde det hele det ultimative inden for flydende gaming, forudsat at man havde et grafikkort, der kunne pumpe tilstrækkeligt med pixel. Hele historien var pakket ind i et fikst, lækkert kabinet og blev holdt oppe af en fuldt justerbar fod. Tiltrækningskraften var gevaldig.

Spol halvandet år frem, og så virker den originale Swift ikke så storartet. Det skyldes til dels en broderstrid med den nye ROG Swift PG279Q. Den kan omtrent alt det som 278'eren, men med en afgørende opgradering. Den har udskiftet den oprindelige Swifts TN-skærm til fordel for en fiksere og mere farverig IPS-enhed.

Resultatet er noget af en eksistentiel krise for PG278Q. Hvis den nye PG279Q kan lige så meget som den og hertil lægger bedre billedkvalitet, er der vel ikke noget at diskutere? Men så enkelt er det ikke. Disse Swift-skærmes primære kompetence er fart. Og det står stadig fast, at TN er den hurtigst responderende skærmteknologi, man kan få for penge. For spillere, der kræver mindst mulig pixel-latens, fører PG278Q stadig på dette felt.

Hertil kommer, at den er billigere end sin IPS-slægtning. Ikke så tosset. Men man kan ikke kalde den billig i betragtning af, at dens TN-panel halter bagefter, når det gælder farver og kontrast. Den er bestemt ikke så farvemættet som de nyeste 4K-TN-skærme. Konklusionen må være, at denne skærm er en anelse svær at sælge på et skærmmarked i rivende udvikling.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS