Test: Argon Stream2M - streaming uden app

Brugervenlig betjening og ganske god lyd til prisen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det fine ved den lille Argon er, at den kan sættes op fra det indbyggede display. Du behøver ikke downloade en app, men kan scrolle igennem al musik, Spotify, radio osv. direkte på displayet. Det hele håndteres af den medfølgende fjernbetjening, og første gang du sætter musikstreameren i gang, kører den en opsætningsguide, og startmanøvrerne varer cirka 5 minutter.

Bag på enheden er både optisk digitaludgang og en almindelig analog udgang. Der er endvidere ethernet, ligesom enheden kan håndtere både 2,4 GHz og 5 GHz på det trådløse netværk.

Argon Stream2M Med både ethernet, analog og digital udgang til eventuel digitalkonverter er den lille Argon godt rustet.

I praksis kan alt som sagt klares med medfølgende fjernbetjening, og det kan vi godt lide. I hverdagen er det nemlig ikke altid så praktisk at skulle hive mobilen frem, finde appen, aktivere den osv.

Der går det nemmere bare at gribe remoten, som har masser af knapper til funktionerne, så du let kan styre Argon-enheden uden at skulle bladre gennem et utal af menuer på displayet. Vi havde generelt ingen problemer med at finde den musik, vi ville høre via streamingtjenester. Men et par gange genstartede Argon af sig selv, mens vi var ved at finde musik på en NAS. Det kan være en fejl, der forhåbentlig bliver rettet ved en kommende softwareopdatering.

Lydbilledet er fint detaljeret, men det er også tydeligt, at der sker en komprimering af signalet, og det kan høres tydeligt på et godt stereoanlæg. Du får ikke den dybde, som testdeltagerne fra

Pro-ject eller Sonos leverer, men lyden er langt bedre, end den som deltagerne fra Philips og Logitech præsterer.

Er målet en prisoverkommelig Wi-Fi-løsning, kan vi uden problemer anbefale Argon. Dens menuer er fine og selvom de ikke altid er lige hurtige til at reagere, er den samlede pakke fin.

Argon Stream2M Det lille frontdisplay gør det nemt at vælge musik med fjernbetjeningen. Når enheden er slukket, vises klokken, og du kan endda bruge Stream2M som vækkeur.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS