Test: Acer XR341CK

Dette er ikke nogen fladskærm ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du en spiller, der er på jagt efter en god skærm? Vi føler med dig. Det er svært at vælge skærm nu om dage. Vi kan blot se på Acer XR341CK.

Lad os begynde med at opremse dens fordele for spilleren. For det første er der den enorme 34"-skærm. Ikke blot er den på 34" og superbred med sit 21:9-forhold, den er også buet, den når 3440 x 1400 pixel, og den er til al overflod IPS. Ikke ilde.

Som om det ikke var nok, har Acer tilføjet adaptive sync og kørt refresh-raten op til 75 Hz fra normen på 60 Hz. I øvrigt stammer adaptive sync fra AMD's FreeSync, ikke fra Nvidias G-Sync.

Så vidt XR341CK's imponerende, men forunderlige egenskaber på papiret. Og hvis man skulle have nogle forbehold, fordamper de hurtigt, når man fyrer op under skærmen og indlæser sine yndlingsspil. Denne skærm er overdådig. Det er subjektivt, men kombinationen af overdrevet bredde og den buede skærms virkning er virkelig noget for sig selv. Buen gør den lidt mere spændende end superbrede 34"-skærme, der er flade.

IPS-skærmens kvalitet er også overbevisende. Den er muligvis den behageligste og mest tilfredsstillende af disse skærme, og det opnår den uden at forfalde til overmætning og tegneserieagtige farver. Den er som standard fint kalibreret. Det var de gode nyheder. Ulemperne begynder med FreeSync, der simpelthen ikke fungerer så godt som G-Sync-alternativet.

Det er også surt, at den ikke understøtter 120 Hz-plus refresh-rater. De, der ikke spiller, skal nok gå videre. Det superbrede forhold og den buede skærm er en tvivlsom fordel og kan faktisk være akavet, når man skal se på konventionelle Windows-applikationer. Man får mere for pengene andre steder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S