Test: Acer XR341CK

Dette er ikke nogen fladskærm ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du en spiller, der er på jagt efter en god skærm? Vi føler med dig. Det er svært at vælge skærm nu om dage. Vi kan blot se på Acer XR341CK.

Lad os begynde med at opremse dens fordele for spilleren. For det første er der den enorme 34"-skærm. Ikke blot er den på 34" og superbred med sit 21:9-forhold, den er også buet, den når 3440 x 1400 pixel, og den er til al overflod IPS. Ikke ilde.

Som om det ikke var nok, har Acer tilføjet adaptive sync og kørt refresh-raten op til 75 Hz fra normen på 60 Hz. I øvrigt stammer adaptive sync fra AMD's FreeSync, ikke fra Nvidias G-Sync.

Så vidt XR341CK's imponerende, men forunderlige egenskaber på papiret. Og hvis man skulle have nogle forbehold, fordamper de hurtigt, når man fyrer op under skærmen og indlæser sine yndlingsspil. Denne skærm er overdådig. Det er subjektivt, men kombinationen af overdrevet bredde og den buede skærms virkning er virkelig noget for sig selv. Buen gør den lidt mere spændende end superbrede 34"-skærme, der er flade.

IPS-skærmens kvalitet er også overbevisende. Den er muligvis den behageligste og mest tilfredsstillende af disse skærme, og det opnår den uden at forfalde til overmætning og tegneserieagtige farver. Den er som standard fint kalibreret. Det var de gode nyheder. Ulemperne begynder med FreeSync, der simpelthen ikke fungerer så godt som G-Sync-alternativet.

Det er også surt, at den ikke understøtter 120 Hz-plus refresh-rater. De, der ikke spiller, skal nok gå videre. Det superbrede forhold og den buede skærm er en tvivlsom fordel og kan faktisk være akavet, når man skal se på konventionelle Windows-applikationer. Man får mere for pengene andre steder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job