Test: Acer XR341CK

Dette er ikke nogen fladskærm ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du en spiller, der er på jagt efter en god skærm? Vi føler med dig. Det er svært at vælge skærm nu om dage. Vi kan blot se på Acer XR341CK.

Lad os begynde med at opremse dens fordele for spilleren. For det første er der den enorme 34"-skærm. Ikke blot er den på 34" og superbred med sit 21:9-forhold, den er også buet, den når 3440 x 1400 pixel, og den er til al overflod IPS. Ikke ilde.

Som om det ikke var nok, har Acer tilføjet adaptive sync og kørt refresh-raten op til 75 Hz fra normen på 60 Hz. I øvrigt stammer adaptive sync fra AMD's FreeSync, ikke fra Nvidias G-Sync.

Så vidt XR341CK's imponerende, men forunderlige egenskaber på papiret. Og hvis man skulle have nogle forbehold, fordamper de hurtigt, når man fyrer op under skærmen og indlæser sine yndlingsspil. Denne skærm er overdådig. Det er subjektivt, men kombinationen af overdrevet bredde og den buede skærms virkning er virkelig noget for sig selv. Buen gør den lidt mere spændende end superbrede 34"-skærme, der er flade.

IPS-skærmens kvalitet er også overbevisende. Den er muligvis den behageligste og mest tilfredsstillende af disse skærme, og det opnår den uden at forfalde til overmætning og tegneserieagtige farver. Den er som standard fint kalibreret. Det var de gode nyheder. Ulemperne begynder med FreeSync, der simpelthen ikke fungerer så godt som G-Sync-alternativet.

Det er også surt, at den ikke understøtter 120 Hz-plus refresh-rater. De, der ikke spiller, skal nok gå videre. Det superbrede forhold og den buede skærm er en tvivlsom fordel og kan faktisk være akavet, når man skal se på konventionelle Windows-applikationer. Man får mere for pengene andre steder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S