Test: Acer XR341CK

Dette er ikke nogen fladskærm ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du en spiller, der er på jagt efter en god skærm? Vi føler med dig. Det er svært at vælge skærm nu om dage. Vi kan blot se på Acer XR341CK.

Lad os begynde med at opremse dens fordele for spilleren. For det første er der den enorme 34"-skærm. Ikke blot er den på 34" og superbred med sit 21:9-forhold, den er også buet, den når 3440 x 1400 pixel, og den er til al overflod IPS. Ikke ilde.

Som om det ikke var nok, har Acer tilføjet adaptive sync og kørt refresh-raten op til 75 Hz fra normen på 60 Hz. I øvrigt stammer adaptive sync fra AMD's FreeSync, ikke fra Nvidias G-Sync.

Så vidt XR341CK's imponerende, men forunderlige egenskaber på papiret. Og hvis man skulle have nogle forbehold, fordamper de hurtigt, når man fyrer op under skærmen og indlæser sine yndlingsspil. Denne skærm er overdådig. Det er subjektivt, men kombinationen af overdrevet bredde og den buede skærms virkning er virkelig noget for sig selv. Buen gør den lidt mere spændende end superbrede 34"-skærme, der er flade.

IPS-skærmens kvalitet er også overbevisende. Den er muligvis den behageligste og mest tilfredsstillende af disse skærme, og det opnår den uden at forfalde til overmætning og tegneserieagtige farver. Den er som standard fint kalibreret. Det var de gode nyheder. Ulemperne begynder med FreeSync, der simpelthen ikke fungerer så godt som G-Sync-alternativet.

Det er også surt, at den ikke understøtter 120 Hz-plus refresh-rater. De, der ikke spiller, skal nok gå videre. Det superbrede forhold og den buede skærm er en tvivlsom fordel og kan faktisk være akavet, når man skal se på konventionelle Windows-applikationer. Man får mere for pengene andre steder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,