Test: Acer XR341CK

Dette er ikke nogen fladskærm ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du en spiller, der er på jagt efter en god skærm? Vi føler med dig. Det er svært at vælge skærm nu om dage. Vi kan blot se på Acer XR341CK.

Lad os begynde med at opremse dens fordele for spilleren. For det første er der den enorme 34"-skærm. Ikke blot er den på 34" og superbred med sit 21:9-forhold, den er også buet, den når 3440 x 1400 pixel, og den er til al overflod IPS. Ikke ilde.

Som om det ikke var nok, har Acer tilføjet adaptive sync og kørt refresh-raten op til 75 Hz fra normen på 60 Hz. I øvrigt stammer adaptive sync fra AMD's FreeSync, ikke fra Nvidias G-Sync.

Så vidt XR341CK's imponerende, men forunderlige egenskaber på papiret. Og hvis man skulle have nogle forbehold, fordamper de hurtigt, når man fyrer op under skærmen og indlæser sine yndlingsspil. Denne skærm er overdådig. Det er subjektivt, men kombinationen af overdrevet bredde og den buede skærms virkning er virkelig noget for sig selv. Buen gør den lidt mere spændende end superbrede 34"-skærme, der er flade.

IPS-skærmens kvalitet er også overbevisende. Den er muligvis den behageligste og mest tilfredsstillende af disse skærme, og det opnår den uden at forfalde til overmætning og tegneserieagtige farver. Den er som standard fint kalibreret. Det var de gode nyheder. Ulemperne begynder med FreeSync, der simpelthen ikke fungerer så godt som G-Sync-alternativet.

Det er også surt, at den ikke understøtter 120 Hz-plus refresh-rater. De, der ikke spiller, skal nok gå videre. Det superbrede forhold og den buede skærm er en tvivlsom fordel og kan faktisk være akavet, når man skal se på konventionelle Windows-applikationer. Man får mere for pengene andre steder.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS