SyMenu organiserer og starter programmer fra USB-drevet

SyMenu er en applikationslauncher til USB-drev, men den integrerede menu er kun en af fordelene ved programmet. Det kan i mange sammenhænge være praktisk at have en USB-nøgle ved hånden, hvor man har alle sine uundværlige småprogrammer liggende parat lige til at bruge, uanset hvor man er.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

SyMenu er en applikationslauncher til USB-drev, men den integrerede menu er kun en af fordelene ved programmet. Det kan i mange sammenhænge være praktisk at have en USB-nøgle ved hånden, hvor man har alle sine uundværlige småprogrammer liggende parat lige til at bruge, uanset hvor man er.

SyMenu er designet til at klare denne opgave, det lille program der installeres på USB-drevet kan betyde forskel på, at have orden i sine programmer, eller havne i rent kaos, når det kommer til at overskue hvad man har på sin USB-nøgle.Programmet kan anvendes i forbindelse med Windows fra XP til Windows 10.

Efter endt installation på USB-drevet giver programmet adgang til, at man kan starte starte de programmer der måtte være på drevet via en grafisk menu. SyMenu lægger sig i Windows meddelelsesområde i proceslinjen, hvorfra den kan startes. Menuen er konfigurerbar så du kan tilpasse den efter egen smag.

Det er tydeligt, at programmet er beregnet til at organisere mange små gratis programmer til diverse formål. Således er der en hent-funktion, hvor man kan sammensætte og downloade sin egen software suite, her kan man vælge mellem programmer fra SyMenu suiten, NirSoft suiten og Sysinternals suiten. Man kan selvfølgelig også bruge andre programmer, ligesom der er adgang til at starte programmer, der ligger på værtscomputeren med mere.

Hvis du vil vide mere, eller downloade SyMenu kan du besøge programmet webside. Klik her for at komme der til

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos