SyMenu organiserer og starter programmer fra USB-drevet

SyMenu er en applikationslauncher til USB-drev, men den integrerede menu er kun en af fordelene ved programmet. Det kan i mange sammenhænge være praktisk at have en USB-nøgle ved hånden, hvor man har alle sine uundværlige småprogrammer liggende parat lige til at bruge, uanset hvor man er.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

SyMenu er en applikationslauncher til USB-drev, men den integrerede menu er kun en af fordelene ved programmet. Det kan i mange sammenhænge være praktisk at have en USB-nøgle ved hånden, hvor man har alle sine uundværlige småprogrammer liggende parat lige til at bruge, uanset hvor man er.

SyMenu er designet til at klare denne opgave, det lille program der installeres på USB-drevet kan betyde forskel på, at have orden i sine programmer, eller havne i rent kaos, når det kommer til at overskue hvad man har på sin USB-nøgle.Programmet kan anvendes i forbindelse med Windows fra XP til Windows 10.

Efter endt installation på USB-drevet giver programmet adgang til, at man kan starte starte de programmer der måtte være på drevet via en grafisk menu. SyMenu lægger sig i Windows meddelelsesområde i proceslinjen, hvorfra den kan startes. Menuen er konfigurerbar så du kan tilpasse den efter egen smag.

Det er tydeligt, at programmet er beregnet til at organisere mange små gratis programmer til diverse formål. Således er der en hent-funktion, hvor man kan sammensætte og downloade sin egen software suite, her kan man vælge mellem programmer fra SyMenu suiten, NirSoft suiten og Sysinternals suiten. Man kan selvfølgelig også bruge andre programmer, ligesom der er adgang til at starte programmer, der ligger på værtscomputeren med mere.

Hvis du vil vide mere, eller downloade SyMenu kan du besøge programmet webside. Klik her for at komme der til. 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job