SyMenu organiserer og starter programmer fra USB-drevet

SyMenu er en applikationslauncher til USB-drev, men den integrerede menu er kun en af fordelene ved programmet. Det kan i mange sammenhænge være praktisk at have en USB-nøgle ved hånden, hvor man har alle sine uundværlige småprogrammer liggende parat lige til at bruge, uanset hvor man er.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

SyMenu er en applikationslauncher til USB-drev, men den integrerede menu er kun en af fordelene ved programmet. Det kan i mange sammenhænge være praktisk at have en USB-nøgle ved hånden, hvor man har alle sine uundværlige småprogrammer liggende parat lige til at bruge, uanset hvor man er.

SyMenu er designet til at klare denne opgave, det lille program der installeres på USB-drevet kan betyde forskel på, at have orden i sine programmer, eller havne i rent kaos, når det kommer til at overskue hvad man har på sin USB-nøgle.Programmet kan anvendes i forbindelse med Windows fra XP til Windows 10.

Efter endt installation på USB-drevet giver programmet adgang til, at man kan starte starte de programmer der måtte være på drevet via en grafisk menu. SyMenu lægger sig i Windows meddelelsesområde i proceslinjen, hvorfra den kan startes. Menuen er konfigurerbar så du kan tilpasse den efter egen smag.

Det er tydeligt, at programmet er beregnet til at organisere mange små gratis programmer til diverse formål. Således er der en hent-funktion, hvor man kan sammensætte og downloade sin egen software suite, her kan man vælge mellem programmer fra SyMenu suiten, NirSoft suiten og Sysinternals suiten. Man kan selvfølgelig også bruge andre programmer, ligesom der er adgang til at starte programmer, der ligger på værtscomputeren med mere.

Hvis du vil vide mere, eller downloade SyMenu kan du besøge programmet webside. Klik her for at komme der til

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S