SyMenu organiserer og starter programmer fra USB-drevet

SyMenu er en applikationslauncher til USB-drev, men den integrerede menu er kun en af fordelene ved programmet. Det kan i mange sammenhænge være praktisk at have en USB-nøgle ved hånden, hvor man har alle sine uundværlige småprogrammer liggende parat lige til at bruge, uanset hvor man er.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

SyMenu er en applikationslauncher til USB-drev, men den integrerede menu er kun en af fordelene ved programmet. Det kan i mange sammenhænge være praktisk at have en USB-nøgle ved hånden, hvor man har alle sine uundværlige småprogrammer liggende parat lige til at bruge, uanset hvor man er.

SyMenu er designet til at klare denne opgave, det lille program der installeres på USB-drevet kan betyde forskel på, at have orden i sine programmer, eller havne i rent kaos, når det kommer til at overskue hvad man har på sin USB-nøgle.Programmet kan anvendes i forbindelse med Windows fra XP til Windows 10.

Efter endt installation på USB-drevet giver programmet adgang til, at man kan starte starte de programmer der måtte være på drevet via en grafisk menu. SyMenu lægger sig i Windows meddelelsesområde i proceslinjen, hvorfra den kan startes. Menuen er konfigurerbar så du kan tilpasse den efter egen smag.

Det er tydeligt, at programmet er beregnet til at organisere mange små gratis programmer til diverse formål. Således er der en hent-funktion, hvor man kan sammensætte og downloade sin egen software suite, her kan man vælge mellem programmer fra SyMenu suiten, NirSoft suiten og Sysinternals suiten. Man kan selvfølgelig også bruge andre programmer, ligesom der er adgang til at starte programmer, der ligger på værtscomputeren med mere.

Hvis du vil vide mere, eller downloade SyMenu kan du besøge programmet webside. Klik her for at komme der til

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job