Test: Styr lyset med din smartphone

Hvem gider kedeligt hvidt lys, når man kan få eksotisk solnedgang, bølgende nordlys eller azurblåt caribisk hav? Elgato gør lyssætningen lidt sjovere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det smarte hjem er ved at blive en realitet, og ikke mindst lyssætningen er blevet mere intelligent. Philips var først med trådløse elpærer, der kan styres med mobilen, men Elgato kan også være med, når det gælder smarte lysprodukter.

Nem opsætning
Avea-serien består af elpærer og lamper i forskellige designs. Vi testede et par pærer samt lampen Sphere. Alle produkter er trådløse og styres via din smartphone, og både iPhone og Android-mobiler kan bruges.

Du skal blot hente den tilhørende app, tilføje en lampe og så sker resten mere eller mindre af sig selv – utroligt simpelt.

Vælg et tema
I appen kan du vælge forskellige typer lyssætning under temaer som Magic Hour, Northern Glow, Caribbean Sea m.m.

I hvert tema kan du finindstille lysstyrke og intensitet. Ændringerne sker dog sjældent med det samme, og ofte går der et øjeblik, før ændringen sker med et ryk. Man får derfor ikke en så glat og intuitiv føling med lysstyringen, som man kunne ønske.

Udover temaerne, der alle består af et kontinuerligt vekslende lys, er der også mulighed for at vælge ensartede farver. Vælg en helt kedelig hvid, hvis du bare skal have læselys eller en varm orange til en hyggeaften. Her kan du også fintune lyset med styrke og farvenuance.

Vågn op i solopgangen
Ønsker du at vågne til en gryende solopgang med yndigt fuglekvidder, så sørger Avea også for dette.

Indbygget i appen er et vækkeur. Indstil hvornår du vil op, og når tiden er sat, blændes der stille og roligt op for lysstyrken i din lampe, mens musik, fuglekvidder eller hvilken som helst lyd, du vil vågne til, langsomt stiger i styrke.

Ideen er fin, og der findes gode eksempler på, at den kan fungere. Her gør den det bare ikke. Lyset er for skarpt fra start af, og med mindre du bikser dig frem til en anden løsning, må lydene komme ud af din smartphone. Og skrattende mobillyd er bare ikke det mest behagelige at vågne til.        

Simpelt og brugervenligt
Mere er der ikke at komme efter i Avea-systemet. Udvalget af funktioner er således langt fra på højde med løsninger som Philips Hue.

Til gengæld er Avea så enormt brugervenlig, at der er en chance for, at man rent faktisk gider udnytte de funktioner, der er.

Elgato Avea Bulb + Sphere De smarte lydprodukter kan styres både med en smart-
phone og med Apple Watch.
Læses lige nu

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland