Disse bredbåndsselskaber leverer den bedste Netflix-oplevelse

Netflix har netop offentliggjort en liste, der viser hvilke bredbåndsselskaber i Danmark, der leverer den bedste forbindelse til Netflix.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Oplevelsen når du streamer film og serier fra Netflix afhænger i høj grad af din internet-forbindelse. Er forbindelsen langsom nedjusteres billedkvaliteten, og er det helt galt vil man opleve udfald.

Det er derfor ikke kun i din egen, men også i Netflixs interesse at bredbåndsselskaberne leverer en så stærk forbindelse som muligt. Jo bedre forbindelse, jo bedre præsenteres indholdet.

Streaming-giganten er derfor begyndt at måle på kvaliteten af de bredbåndsforbindelser, der sender indholdet ind i hjemmene, og rangere udbyderne på lister for hvert enkelt land.

Listen for Danmark er netop offentliggjort. Her lander YouSee på førstepladsen, skarpt forfulgt af Waoo. Du kan se resten af listen nedenfor, eller klikke ind på The Netflix ISP Speed Index for at læse nærmere:

1 YouSee
2 Waoo! (Bredbaand Nord)
3 Waoo! (Fibia)
4 TREFOR
5 Stofa Bredband 
6 Waoo! (EnergiMidt)
7 Dansk Kabel TV
8 Stofa - SE FiberBredband
9 Fullrate
10 Telenor
11 TeliaNet
12 TDC

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S