Disse bredbåndsselskaber leverer den bedste Netflix-oplevelse

Netflix har netop offentliggjort en liste, der viser hvilke bredbåndsselskaber i Danmark, der leverer den bedste forbindelse til Netflix.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Oplevelsen når du streamer film og serier fra Netflix afhænger i høj grad af din internet-forbindelse. Er forbindelsen langsom nedjusteres billedkvaliteten, og er det helt galt vil man opleve udfald.

Det er derfor ikke kun i din egen, men også i Netflixs interesse at bredbåndsselskaberne leverer en så stærk forbindelse som muligt. Jo bedre forbindelse, jo bedre præsenteres indholdet.

Streaming-giganten er derfor begyndt at måle på kvaliteten af de bredbåndsforbindelser, der sender indholdet ind i hjemmene, og rangere udbyderne på lister for hvert enkelt land.

Listen for Danmark er netop offentliggjort. Her lander YouSee på førstepladsen, skarpt forfulgt af Waoo. Du kan se resten af listen nedenfor, eller klikke ind på The Netflix ISP Speed Index for at læse nærmere:

1 YouSee
2 Waoo! (Bredbaand Nord)
3 Waoo! (Fibia)
4 TREFOR
5 Stofa Bredband 
6 Waoo! (EnergiMidt)
7 Dansk Kabel TV
8 Stofa - SE FiberBredband
9 Fullrate
10 Telenor
11 TeliaNet
12 TDC

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse