Disse bredbåndsselskaber leverer den bedste Netflix-oplevelse

Netflix har netop offentliggjort en liste, der viser hvilke bredbåndsselskaber i Danmark, der leverer den bedste forbindelse til Netflix.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Oplevelsen når du streamer film og serier fra Netflix afhænger i høj grad af din internet-forbindelse. Er forbindelsen langsom nedjusteres billedkvaliteten, og er det helt galt vil man opleve udfald.

Det er derfor ikke kun i din egen, men også i Netflixs interesse at bredbåndsselskaberne leverer en så stærk forbindelse som muligt. Jo bedre forbindelse, jo bedre præsenteres indholdet.

Streaming-giganten er derfor begyndt at måle på kvaliteten af de bredbåndsforbindelser, der sender indholdet ind i hjemmene, og rangere udbyderne på lister for hvert enkelt land.

Listen for Danmark er netop offentliggjort. Her lander YouSee på førstepladsen, skarpt forfulgt af Waoo. Du kan se resten af listen nedenfor, eller klikke ind på The Netflix ISP Speed Index for at læse nærmere:

1 YouSee
2 Waoo! (Bredbaand Nord)
3 Waoo! (Fibia)
4 TREFOR
5 Stofa Bredband 
6 Waoo! (EnergiMidt)
7 Dansk Kabel TV
8 Stofa - SE FiberBredband
9 Fullrate
10 Telenor
11 TeliaNet
12 TDC

Læses lige nu

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job