Disse bredbåndsselskaber leverer den bedste Netflix-oplevelse

Netflix har netop offentliggjort en liste, der viser hvilke bredbåndsselskaber i Danmark, der leverer den bedste forbindelse til Netflix.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Oplevelsen når du streamer film og serier fra Netflix afhænger i høj grad af din internet-forbindelse. Er forbindelsen langsom nedjusteres billedkvaliteten, og er det helt galt vil man opleve udfald.

Det er derfor ikke kun i din egen, men også i Netflixs interesse at bredbåndsselskaberne leverer en så stærk forbindelse som muligt. Jo bedre forbindelse, jo bedre præsenteres indholdet.

Streaming-giganten er derfor begyndt at måle på kvaliteten af de bredbåndsforbindelser, der sender indholdet ind i hjemmene, og rangere udbyderne på lister for hvert enkelt land.

Listen for Danmark er netop offentliggjort. Her lander YouSee på førstepladsen, skarpt forfulgt af Waoo. Du kan se resten af listen nedenfor, eller klikke ind på The Netflix ISP Speed Index for at læse nærmere:

1 YouSee
2 Waoo! (Bredbaand Nord)
3 Waoo! (Fibia)
4 TREFOR
5 Stofa Bredband 
6 Waoo! (EnergiMidt)
7 Dansk Kabel TV
8 Stofa - SE FiberBredband
9 Fullrate
10 Telenor
11 TeliaNet
12 TDC

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S