Anders And vil lære børn at programmere

I dag udkommer det første af i alt fire numre i Anders And-bladets nye programmeringstema. Undervejs vil de unge læsere både kunne lære en masse i Anders Ands programmeringsskole og læse en masse spændende historier om alt fra virus til hacking. Desuden kan de deltage i konkurrencen om at lave Danmarks sjoveste app.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.



”Lær børn at programmere.” Udtalelsen tilhører Apples topchef, Tim Cook. Hans forhåbning er, at programmering bliver et obligatorisk fag for alle skolebørn.

Ikke alene vil det komme til at gavne dem på et jobmarked, der i højere og højere grad får brug for folk med programmeringsfærdigheder. Det vil ifølge Cook også give børnene flere kreative udfoldelsesmuligheder og gøre dem dygtigere som problemknusere.

Danmarks mest populære blad for børn, Anders And & Co., deler Apple-chefens vision, og i dag udkommer det første af i alt fire numre, der sætter fokus på lige præcis programmering.

Programmeringsskole og stor app-konkurrence

I de fire Anders And-blade vil de unge læsere få en grundig indføring i programmeringsuniversets grundprincipper. Således vil Anders Ands programmeringsskole fortælle om og forklare begreber som instruktioner, blokke, loops, sprites og processorer, og undervejs vil læserne også få serveret lærerige opgaver og tips.

Hertil kommer muligheden for at deltage i den store konkurrence om at lave Danmarks sjoveste app. Frem til den 8. maj kan alle kreative sjæle indsende sin allerbedste app-idé til Anders And-bladet, og der kan både være tale om spil og regulære programmer – til mobil, tablet, pc eller konsol. Det eneste krav er, at en eller flere Andeby-figurer skal indgå i app’en.

Allerede i det første blad kan man læse om tre sjove og inspirerende idéer: Grønspættebogen som digitalt opslagsværk, et Mario-inspireret bilspil ved navn Andeby Karts – eller hvad med Andeby som et ”open world”-spil à la Grand Theft Auto?

Tre stærke historier om virus, software og hackere

Foruden ovenstående er de fire blade naturligvis også propfyldt med sjove historier, der alle har deres udspring i computeruniverset. Således kan man i det første nummer læse en hæsblæsende historie om Anders og ungerne, der bekæmper en særligt destruktiv virus i en virtual reality-verden.

Desuden er der historien om Onkel Joakims suveræne sikkerhedssoftware, som han i vanlig iver efter flere penge sælger til et andet medlem af Milliardærklubben – uden at spekulere over risikoen ved at give slip på den kode, der har til formål at sikre hans dyrebare pengetank.

Endelig er der historien om Mickey Mouse og hans jagt på IQ-Hackerne, der vil overtage hele verden. Efter et fejlslagent forsøg på at hverve det matematiske geni Allan, sørger de for, at han bliver uskyldigt dømt og smidt i fængsel. En finurlig reference til en af computervidenskabens største pionerer, Alan Turing, der ligeledes blev uskyldigt dømt – om end under ganske andre omstændigheder. Mickey tager kampen op mod hackerne, og med hjælp fra Politimester Striks får han selvfølgelig skovlen under dem.

I programmeringstemaets andet blad, som udkommer den 21. april, kan man læse en skæg historie om Anders Ands egen deltagelse i en app-konkurrence.

Anders And-bladet kan meget mere end blot at underholde

Gitte Hoffmann Hansen, som er marketingchef ved Anders And-bladets udgiver, Egmont Publishing, ser et stort potentiale i programmeringstemaet:

”Med det aktuelle tema er jeg sikker på, at vi får vækket en nysgerrighed omkring programmering hos rigtig mange børn, både gennem programmeringsskolen og den store app-konkurrence. Og vores mål med temaet er netop at stimulere børns lyst til at lære at programmere og dermed gøre dem mere kreative og øge deres evner til at løse komplicerede problemer. Så selv om Anders And-bladets ypperste formål er at servere sjove og spændende historier for vores mange læsere, så er et tema som dette et fantastisk eksempel på, at bladet samtidig kan så meget mere end blot at underholde.”

Det første nummer i programmeringstemaet, Anders And & Co. nr. 15, udkommer som nævnt i dag, torsdag den 14. april. De tre øvrige numre udkommer de følgende tre torsdage.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,