Test: Lenovo Yoga Home 500-22IBU

Yoga Home 500 er i realiteten en alt i en-computer, der hvis man slår støttebenet ind under enheden, forvandles til en bordtablet. Det er klart testens største enhed, og så har Lenovo endda en 27"-udgave i porteføljen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der skal naturligvis lidt tilvæning til, før man som det mest naturlige i verden, betragter den som en tablet.

Når den anvendes som tablet, er det også ud fra helt andre forudsætninger end testens øvrige deltagere. Slår man støttebenet ind, forvandles Yoga Home 500 til en bordtablet, der helt klart er centret om underholdning for hele familien.

Ovenpå Windows har Lenovo lagt et Aura-interface, der automatisk starter, når computeren lægges ned i tabletposition. Der er et touchvenligt interface med omdrejningspunkt om et flytbart betjeningshjul, hvor man vælger, hvilken kategori man vil arbejde med. Det kan eksempelvis være spil, musik, video, uddannelse eller foto.

Aura er som koncept beregnet på, at folk kan samles om tabletten og betjene den uanset, hvorfra man står. Man kan dog slå Aura fra, hvis man i tabletmode vil arbejde med almindelige Windows-programmer.

Lenovo Yoga Home 500 er ikke nogen raket hastighedsmæssigt, den har en fornuftig ydelse, der passer meget godt til dens formål som let alt i en-computer/tablet.
Den er lidt bundet af, at man helst skal benytte den som bordtablet, og den er ikke videre egnet til at sidde med i skødet og læne ind mod en bordkant, hvilket størrelsen ellers ville lægge op til, dertil er den for tung.

Skærmen er ikke den mest detaljerede, men til underholdning og småspil passer den meget godt, touchoplevelsen er dog ikke altid optimal, det er ikke altid en berøring registreres første gang.

Batterilevetiden er lidt kort, selvom der er tale om en meget hjemmebundet enhed. Yoga Home 500 fungerer bedst som alt i en-computer eller som tablet i et alrum/legerum, hvor den kan skabe adspredelse.

Den har trods alt stor harddisk og fine tilslutningsmuligheder.

Lenovo Yoga Home 500-22IBU Alt i en-computeren der ligeledes giver den som tablet. Betegnes som værende begge dele af
Lenovo, derfor er den med her i testen. Klart den mindst mobile
af alle deltagere.
Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S