Halvdelen af vinyl-køberne lytter ikke til deres plader

Vinylpladerne har fået et kæmpe comeback, men det er langt fra alle der rent faktisk lytter til deres LP'er. Cirka halvdelen køber dem blot til pynt eller som samler-objekter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De gode gamle vinyler har fået nyt liv de seneste år. Alt fra de største stjerner til de mindste undergrundsbands udgiver deres musik på de sorte skiver og musikelskerne flår dem til sig. Vinylsalget er således i enorm vækst, men betyder ikke nødvendigvis at der lyttes mere til vinylmusik i hjemmene. En overraskende stor del af køberne lytter nemlig aldrig til de plader de køber. De har faktisk ikke engang en pladespiller, der kan afspille dem. Det viser en ny undersøgelse, der netop er foretaget blandt engelske pladekøbere.

Her svarede kun 52 procent af pladekøberne, at de havde en pladespiller, som de brugte. 7 procent svarede endda, at de hverken havde eller ønskede sig en pladespiller. For mange af køberne tjener pladerne i stedet som pynte-objekter, der giver retro-stemning. For et mindre segment er pladerne samler-objekter, der enten skal opbevares eller sælges videre.

Undersøgelsen blev foretaget af ICM.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S