Halvdelen af vinyl-køberne lytter ikke til deres plader

Vinylpladerne har fået et kæmpe comeback, men det er langt fra alle der rent faktisk lytter til deres LP'er. Cirka halvdelen køber dem blot til pynt eller som samler-objekter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De gode gamle vinyler har fået nyt liv de seneste år. Alt fra de største stjerner til de mindste undergrundsbands udgiver deres musik på de sorte skiver og musikelskerne flår dem til sig. Vinylsalget er således i enorm vækst, men betyder ikke nødvendigvis at der lyttes mere til vinylmusik i hjemmene. En overraskende stor del af køberne lytter nemlig aldrig til de plader de køber. De har faktisk ikke engang en pladespiller, der kan afspille dem. Det viser en ny undersøgelse, der netop er foretaget blandt engelske pladekøbere.

Her svarede kun 52 procent af pladekøberne, at de havde en pladespiller, som de brugte. 7 procent svarede endda, at de hverken havde eller ønskede sig en pladespiller. For mange af køberne tjener pladerne i stedet som pynte-objekter, der giver retro-stemning. For et mindre segment er pladerne samler-objekter, der enten skal opbevares eller sælges videre.

Undersøgelsen blev foretaget af ICM.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job