Halvdelen af vinyl-køberne lytter ikke til deres plader

Vinylpladerne har fået et kæmpe comeback, men det er langt fra alle der rent faktisk lytter til deres LP'er. Cirka halvdelen køber dem blot til pynt eller som samler-objekter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De gode gamle vinyler har fået nyt liv de seneste år. Alt fra de største stjerner til de mindste undergrundsbands udgiver deres musik på de sorte skiver og musikelskerne flår dem til sig. Vinylsalget er således i enorm vækst, men betyder ikke nødvendigvis at der lyttes mere til vinylmusik i hjemmene. En overraskende stor del af køberne lytter nemlig aldrig til de plader de køber. De har faktisk ikke engang en pladespiller, der kan afspille dem. Det viser en ny undersøgelse, der netop er foretaget blandt engelske pladekøbere.

Her svarede kun 52 procent af pladekøberne, at de havde en pladespiller, som de brugte. 7 procent svarede endda, at de hverken havde eller ønskede sig en pladespiller. For mange af køberne tjener pladerne i stedet som pynte-objekter, der giver retro-stemning. For et mindre segment er pladerne samler-objekter, der enten skal opbevares eller sælges videre.

Undersøgelsen blev foretaget af ICM.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S