Lækker teknik: Asus Maximus VIII Impact

Det er ikke alle, der har brug for en enorm tower-pc under skrivebordet, men blot fordi man vil have et mindre system, behøver man ikke at gå på kompromis med ydelse eller kvalitet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke alle, der har brug for en enorm tower-pc under skrivebordet, men blot fordi man vil have et mindre system, behøver man ikke at gå på kompromis med ydelse eller kvalitet. Mini-ITX-bundkort er blevet mere populære og har fået flere funktioner, og med lanceringen af Skylake har vi set bittesmå bundkort, der kan udsætte de store drenge for noget stærkt tiltrængt konkurrence. Asus Maximus VIII Impact er måske ikke det allermindste kort på markedet, men det har særdeles seriøse kræfter.

Listen over funktioner omfatter 802.11ac Wi-Fi med Mu-MIMO, USB 3.1 Type-A og Type-C-stik (plus support af op til seks ekstra USB 3.0-porte), fire SATA-porte, x16 pc-i-e-slot, SupremeFX Impact III-audio (ES9023P DAC), debug-LED, Z170-chipsæt, mulighed for cpu-overclocking og ddr4-hastigheder op til 4.133 MHz-plus. Der mangler stort set kun et M.2-slot, men det har Asus taget højde for med en U.2-connector med NVMe-support.

1 Et væld af porte
Asus dynger mængder af muligheder ind på sit I/O-område, herunder et debug-LED, reset og BIOS-knapper. Der er dog intet displayport-output. Hvis man bruger cpu-grafikken, er man derfor begrænset til en HDMI-forbindelse.

2 Impact Power III
Ren strøm er afgørende for overclocking, og Asus bruger et lodret kort til den digitale strømstyring – men kortet er alligevel ikke for stort til at passe ind i mini-ITX-standarden.

3 SupremeFX Impact III
Asus vil ikke nøjes med mainstream-audio og har en dedikeret lyd-løsning med professionelle komponenter og et EMI-skjold, der skal holde lyden så ren som muligt.

Asus Maximus VIII Impact

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S