Lækker teknik: Asus Maximus VIII Impact

Det er ikke alle, der har brug for en enorm tower-pc under skrivebordet, men blot fordi man vil have et mindre system, behøver man ikke at gå på kompromis med ydelse eller kvalitet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke alle, der har brug for en enorm tower-pc under skrivebordet, men blot fordi man vil have et mindre system, behøver man ikke at gå på kompromis med ydelse eller kvalitet. Mini-ITX-bundkort er blevet mere populære og har fået flere funktioner, og med lanceringen af Skylake har vi set bittesmå bundkort, der kan udsætte de store drenge for noget stærkt tiltrængt konkurrence. Asus Maximus VIII Impact er måske ikke det allermindste kort på markedet, men det har særdeles seriøse kræfter.

Listen over funktioner omfatter 802.11ac Wi-Fi med Mu-MIMO, USB 3.1 Type-A og Type-C-stik (plus support af op til seks ekstra USB 3.0-porte), fire SATA-porte, x16 pc-i-e-slot, SupremeFX Impact III-audio (ES9023P DAC), debug-LED, Z170-chipsæt, mulighed for cpu-overclocking og ddr4-hastigheder op til 4.133 MHz-plus. Der mangler stort set kun et M.2-slot, men det har Asus taget højde for med en U.2-connector med NVMe-support.

1 Et væld af porte
Asus dynger mængder af muligheder ind på sit I/O-område, herunder et debug-LED, reset og BIOS-knapper. Der er dog intet displayport-output. Hvis man bruger cpu-grafikken, er man derfor begrænset til en HDMI-forbindelse.

2 Impact Power III
Ren strøm er afgørende for overclocking, og Asus bruger et lodret kort til den digitale strømstyring – men kortet er alligevel ikke for stort til at passe ind i mini-ITX-standarden.

3 SupremeFX Impact III
Asus vil ikke nøjes med mainstream-audio og har en dedikeret lyd-løsning med professionelle komponenter og et EMI-skjold, der skal holde lyden så ren som muligt.

Asus Maximus VIII Impact

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse