Apple klar med ny MacBook

Apple opdaterer MacBook med de nyeste processorer, længere batteritid og ny finish i rosaguld.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apple opdaterede i dag MacBook med de nyeste Intel-processorer, forbedret grafikydeevne, hurtigere flash-lagring og en ekstra times batteritid.

MacBook har et unibody-kabinet i 100 % metal og fås nu med aluminiumfinish i fire farver – guld, sølv, space grey og for første gang nogensinde til en Mac: den flotte rosaguld.

Apples bærbar har 12" Retina-skærm, et tastatur i fuld størrelse med hurtig respons, Force Touch-pegefelt, en alsidig USB-C-port og batteritid til hele dagen i et design, der kun vejer 0,92 kg og er 13,1 mm tyndt.

Den opdaterede MacBook har sjettegenerations dual-core Intel Core M-processorer på op til 1,3 GHz med Turbo Boost på op til 3,1 GHz og hurtigere 1866 MHz hukommelse. Det nye Intel HD Graphics 515 sørger for op til 25 procent hurtigere grafikydeevne, og med hurtigere PCIe-baseret flash-lagring kan dagligdagsopgaver klares hurtigere. Batterilevetiden strækker nu til 10 timers trådløs surfing på nettet og op til 11 timers afspilning af iTunes-film.

MacBook har USB-C-port til opladning, dataoverførsel og videoudgang i ét enkelt stik, der kun fylder en tredjedel af en traditionel USB-port. Efter introduktionen af USB-C på MacBook har Apples økosystem og mængden af USB-C-tilbehør fra tredjepart vokset sig endnu større og giver både brugerne større fleksibilitet og flere muligheder.

MacBook har ingen bevægelige dele eller blæsere og arbejder dermed lydløst og effektivt. MacBook er designet til den trådløse verden og er derfor udstyret med de nyeste trådløse teknologier, herunder indbygget 802.11ac Wi-Fi og Bluetooth 4.0, som giver en hurtig, trådløs forbindelse. 

Endvidere meddelte Apple i dag, at 8 GB hukommelse bliver standard på alle konfigurationer af 13" MacBook Air.

Alle nye Mac-computere leveres med OS X El Capitan, den nyeste version af OS X. El Capitan er baseret på funktioner og design i OS X Yosemite, med opdateringer til administration af vinduer, indbyggede programmer og Spotlight-søgning samt en bedre ydeevne. Dermed sker dine daglige aktiviteter – f.eks. at starte programmer og skifte mellem dem, åbne PDF-filer og tjekke din mail – hurtigere og med bedre respons.

MacBook fås via Apple.com/dk fra i dag og i Apples butikker og udvalgte autoriserede Apple-forhandlere fra og med i morgen. MacBook fås med en 1,1 GHz dual-core Intel Core m3-processor med Turbo Boost-hastigheder på op til 2,2 GHz, 8 GB hukommelse og 256 GB flash-lagring til 11.299 kr. eller med en 1,2 GHz dual-core Intel Core m5-processor med Turbo Boost-hastigheder på op til 2,7 GHz, 8 GB hukommelse og 512 GB flash-lagring til 13.999 kr. Specielle konfigurationer omfatter en 1,3 GHz dual-core Intel Core m7-processor med Turbo Boost-hastigheder på op til 3,1 GHz. Oplysninger om yderligere tekniske specifikationer og tilbehør findes på www.apple.com/macbook.

Apple MacBook rosaguld. Den nye MacBook i rosaguld.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S