Gigantisk 4K-skærm fra Philips

Philips BDM4350UC leverer enormt skærmareal og rigeligt med pixels. Der er mulighed for at se indhold fra fire forskellige kilder på samme tid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye skærm er med 43” den hidtil største i Philips serie af 4K-skærme. Den store skærm giver mere plads at arbejde på end nogensinde før, og MultiView 4K-støtte gør det muligt at streame input fra fire forskellige kilder på samme tid, uden at det går ud over følelsen af plads på skrivebordet, som en skærm af denne størrelse giver.

Firdobbelt klarhed og ekstra produktivitet

Den nye BDM4350UC Philips-skærm bruger højtydende paneler til at levere et UltraClear, 4K UHD-billede på 3840 x 2160 pixels. På grund af den avancerede panelteknologi er detaljer og farver præcise fra alle betragtningsvinkler, selv stort set fra siden. Hvis man ønsker et endnu bredere perspektiv, gør designet af den ultra-smalle kant det muligt at sætte to 43”-skærme op side om side, hvilket skaber en meget bred panorama, hvor man ikke bliver distraheret af fysiske kanter.

MultiView-teknologi til 4K

Med 43” 4K UHD-skærmplads til rådighed er der masser af plads til at arbejde i flere vinduer og programmer side-by-side. MultiView-funktionen giver brugerne mulighed for at streame input fra op til fire systemer og vise fire Full HD-vinduer på skærmen på én gang. Skærmen er derfor ideel, hvis oplysninger fra flere kilder skal ses og behandles samtidig. Picture-by-Picture (PBP) funktionen giver en godt overblik over data i kontrolcentre som for eksempel overvågning af trafik og vejr, flyveledelse og anlægssikkerhed. Det er muligt at overvåge streaming fra fire kameraer fra forskellige kilder på én og samme skærm. På kontoret vil man for eksempel kunne se indhold fra fire notesbøger, hvilket betyder større lethed og produktivitet under møder, fordi man kan diskutere input fra flere kilder. Andre foretrækker måske at kombinere arbejde med fornøjelse - med Picture-in-Picture-funktion (PiP), som understøtter to enheder, kan brugerne holde styr på for eksempel en live fodboldkamp fra en tv-modtagerboks, mens de arbejder på pc'en.

Ekstra mange muligheder for tilslutning

Den nye 43” 4K Ultra HD-skærm har HDMI, DisplayPort og MHL til streaming fra mobile enheder. Der er desuden USB 3.0, så er hurtig nok til at vise 4K Ultra HD-opløsning ved 60Hz.

Den nye Philips 43” BDM4350UC-skærm vil være tilgængelig i butikkerne i begyndelsen af maj 2016 til en vejledende pris på 5.990 kroner.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen