Nu kan du få bredbånd over kabel-tv – uden tv

I mange år har kabel-tv kunder haft mulighed for at få internet som et tillægsprodukt til tv-pakkerne. Nu bliver der lavet godt og grundigt om på prioriteringen for mange danskere, for Hiper har åbnet for levering af bredbånd på antennestikket uden krav om tv-pakker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ligesom fastnettelefonen er kabel-tv et kendt og godt produkt for mange mennesker og det forsvinder ikke foreløbigt, men der er en ny generation af kunder, hvor bredbåndsforbindelsen er meget vigtigere end antallet af tv kanaler.

”Vi rusker op i markedet, som de første der går helhjertet ind i at levere bredbånd og kun bredbånd på kabel-tv nettet” siger Hipers direktør Stig Myken.

Heldigvis er kabel-tv nettets coaxkabler meget velegnede til at levere internet og efterhånden som de traditionelle kanaler forsvinder, frigives mere og mere kapacitet til internettrafik. Med DOCSIS 3.1 teknologien er det muligt at levere flere hundrede Mbit over et kabel-tv modem, og Hiper vil løbende skrue op for hastigheden på forbindelserne.

Stig Myken er afklaret med at Hiper er en del af en ny trend: ”Vi henvender os især til dem som bruger nettet til underholdning, som vil have frihed til at vælge, og som ikke har tid til tv”.

Det er endnu et mindretal som er parat til helt at klippe tv-signalet, men gruppen bliver større for hver eneste dag der går. ”De unge som flytter hjemmefra i dag forstår slet ikke ideen med gammeldags tv, hvor andre bestemmer hvad du må se hvornår”. For de kunder er Hiper det åbenlyse valg, da der ikke er krav om tilkøb af andre ydelser

Hipers mission er at levere mest muligt til alle kunder der hvor de bor. I april 2016 er det muligt at levere bredbånd til de fleste kunder som er tilsluttet YouSee’s net i Storkøbenhavn, Odense, Århus og en række jyske byer. De fleste af disse kunder kan få bredbånd uden at have en tv-pakke, men der er stadig nogle anlæg hvor det stadig er nødvendigt at have en tv-pakkke for at få bredbånd.

”Det er vores klare forventning at de tekniske og administrative begrænsninger forsvinder, så alle vil kunne få bredbånd uden tv i løbet af ganske få år”.

Hiper er stiftet og ledes af Nicolai Lamborg, Stig Myken og Simon Skals som er erfarne personer fra den danske telebranche, og som brænder for at gøre det bedre og sætte nye standarder for, hvad kunderne kan forvente når det gælder hastighed og pris.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice