Test: Sony A7R II

De spejlløse kameraer vinder kraftigt frem, og særligt Sony har satset stort på denne type. A7R II er blandt producentens seneste topmodeller, og det viser til fulde, at et spejlløst kan være et rigtig fornuftigt alternativ til et spejlrefleks.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De færreste fotografer vil føle nogen form for mangel med Sony A7R II mellem hænderne – særligt ikke når det som vores testmodel er forsynet med det særdeles lysstærke SEL55F18Z-objektiv. Full frame-kameraet gør brug af en 42,4 megapixel bagbelyst CMOS-sensor og har en hurtig autofokus med 399 punkter.

Præcisionen er således stor og garantien for knivskarpe billeder høj. Det gælder ikke mindst, når du skyder i mørke omgivelser, for med ISO helt op til 102.400, kan du praktisk taget skyde billeder i buldermørke. Vi fik rigtig gode resultater, uden overdreven billedstøj, ved helt at slukke lyset og lade kamerateknikken kompensere. Video kan skydes i 4K, endda også når du filmer i full frame, og taket være en stærk fem-akset billedstabilisering er der en dejlig ro i billedet, når du filmer video. Magnesiumdesignet giver en overbevisende følelse af kvalitet, og Sony A7R II er godt udrustet, når det gælder fysiske kontrolknapper og drejehjul.

Det har desuden en glimrende søger samt en flot LCD-skærm, der dog desværre ikke er touchfølsom. Det kunne have gjort det lidt nemmere at navigere i menuerne, men det klares alligevel relativt let. Det eneste, man for alvor kan brokke sig over, er prisen. Med en samlet pris på over 35.000 kroner, når objektivet regnes med, er vi langt over, hvad der er overkommeligt for selv den dedikerede hobbybruger. Langt henad vejen kan den voldsomme pris retfærdiggøres af kvaliteten, som er fuldt ud professionel, men Sony er oppe mod stærke konkurrenter i dette leje.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS