Test: Sejere bliver det ikke

Corsair 32 GB Dominator Platinum 2.400 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

siden deres lancering på markedet har Corsairs Dominator Platinum været mere end blot hukommelse. De udgør creme de la creme inden for artistisk design og ddr i praksis. Et symbol på eliten, når det gælder superkraft i computeren.

Det hænger i høj grad sammen med den svimlende pris, som mange forbinder med disse ddr 3/4-stænger. Det stemmer imidlertid ikke længere, og selvom de ikke er den billigste løsning her, er de slet ikke den dyreste. For en rimelig pris kan man få sig 32 GB (eller 4 x 8 GB) af den labreste og mest driftssikre quadchannel-hukommelse, der findes. Med en CAS-latens på kun 14 og en datarate, der topper ved 2.400 MT/sek. dominerer disse ddr4-stænger på ydelsen, i hvert fald når det gælder 7-Zips arkiv-benchmarking-test. Det skyldes uden tvivl deres forøgede kapacitet. Og hvad får man ellers? Man får også en nydelig besparelse i strømforbruget.

Hvis man har lyst til at spænde buen en smule mere, kan man satse på den anden serie XMP-indstillinger i BIOS. Det tvinger dataraten op på 2.666 MT/s, og spændingen stiger med yderligere 0,15 V. Man kommer dog til at føje ekstra 52 W direkte til elektricitetsregningen med den sølle stigning i spændingen, og det er sandsynligvis ikke umagen værd i det lange løb.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job