Test: Sejere bliver det ikke

Corsair 32 GB Dominator Platinum 2.400 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

siden deres lancering på markedet har Corsairs Dominator Platinum været mere end blot hukommelse. De udgør creme de la creme inden for artistisk design og ddr i praksis. Et symbol på eliten, når det gælder superkraft i computeren.

Det hænger i høj grad sammen med den svimlende pris, som mange forbinder med disse ddr 3/4-stænger. Det stemmer imidlertid ikke længere, og selvom de ikke er den billigste løsning her, er de slet ikke den dyreste. For en rimelig pris kan man få sig 32 GB (eller 4 x 8 GB) af den labreste og mest driftssikre quadchannel-hukommelse, der findes. Med en CAS-latens på kun 14 og en datarate, der topper ved 2.400 MT/sek. dominerer disse ddr4-stænger på ydelsen, i hvert fald når det gælder 7-Zips arkiv-benchmarking-test. Det skyldes uden tvivl deres forøgede kapacitet. Og hvad får man ellers? Man får også en nydelig besparelse i strømforbruget.

Hvis man har lyst til at spænde buen en smule mere, kan man satse på den anden serie XMP-indstillinger i BIOS. Det tvinger dataraten op på 2.666 MT/s, og spændingen stiger med yderligere 0,15 V. Man kommer dog til at føje ekstra 52 W direkte til elektricitetsregningen med den sølle stigning i spændingen, og det er sandsynligvis ikke umagen værd i det lange løb.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS