Test: Sejere bliver det ikke

Corsair 32 GB Dominator Platinum 2.400 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

siden deres lancering på markedet har Corsairs Dominator Platinum været mere end blot hukommelse. De udgør creme de la creme inden for artistisk design og ddr i praksis. Et symbol på eliten, når det gælder superkraft i computeren.

Det hænger i høj grad sammen med den svimlende pris, som mange forbinder med disse ddr 3/4-stænger. Det stemmer imidlertid ikke længere, og selvom de ikke er den billigste løsning her, er de slet ikke den dyreste. For en rimelig pris kan man få sig 32 GB (eller 4 x 8 GB) af den labreste og mest driftssikre quadchannel-hukommelse, der findes. Med en CAS-latens på kun 14 og en datarate, der topper ved 2.400 MT/sek. dominerer disse ddr4-stænger på ydelsen, i hvert fald når det gælder 7-Zips arkiv-benchmarking-test. Det skyldes uden tvivl deres forøgede kapacitet. Og hvad får man ellers? Man får også en nydelig besparelse i strømforbruget.

Hvis man har lyst til at spænde buen en smule mere, kan man satse på den anden serie XMP-indstillinger i BIOS. Det tvinger dataraten op på 2.666 MT/s, og spændingen stiger med yderligere 0,15 V. Man kommer dog til at føje ekstra 52 W direkte til elektricitetsregningen med den sølle stigning i spændingen, og det er sandsynligvis ikke umagen værd i det lange løb.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S