Test: Indgå de rigtige kompromiser

Corsair 16 GB Vengeance LPX  2.666 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Corsairs Vengeance LP-serie har altid været designet ud fra et enkelt koncept: den skal passe ind, hvor andre dimm'er ikke tør komme. Det lykkes beundringsværdigt, og modulerne kan få plads under både de heftigste luftkølere og mere beskedne ITX-kølere. Det er med til at gøre det nemmere at bygge en pc til hjemmebiografen.

Med lanceringen af Skylake og Haswell-E introducerede Corsair sin LPX-serie. X'et angiver springet til ddr4. Der er stadig tale om Corsairs fineste ddr4-blokke, og det skyldes især, at de ikke bliver hæmmet af den enorme prisbarriere, vi kender fra Platinum.

Selvom de blegner i skyggen af Dominator, bevarer disse dualchannel-hukommelsessæt stadig et fikst og sexet udtryk – ude af øje, ude af sind. Med en kulsort aluminiumskøler og et sort kredsløb kan man ikke gå galt i byen. Selvom de mangler Platinums arkiveringsmuskler (på grund af lavere kapacitet og lidt ringere latenstal), klarer de sig i næsten enhver anden test. Og på grund af deres dualchannel-opsætning kræver disse små fyre også mindre strøm. Er der ingen ulemper? Tja, det er et enkelt design, og hvis man overvejer vandkøling, er disse kølere ikke de nemmeste at fjerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S