Test: Indgå de rigtige kompromiser

Corsair 16 GB Vengeance LPX  2.666 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Corsairs Vengeance LP-serie har altid været designet ud fra et enkelt koncept: den skal passe ind, hvor andre dimm'er ikke tør komme. Det lykkes beundringsværdigt, og modulerne kan få plads under både de heftigste luftkølere og mere beskedne ITX-kølere. Det er med til at gøre det nemmere at bygge en pc til hjemmebiografen.

Med lanceringen af Skylake og Haswell-E introducerede Corsair sin LPX-serie. X'et angiver springet til ddr4. Der er stadig tale om Corsairs fineste ddr4-blokke, og det skyldes især, at de ikke bliver hæmmet af den enorme prisbarriere, vi kender fra Platinum.

Selvom de blegner i skyggen af Dominator, bevarer disse dualchannel-hukommelsessæt stadig et fikst og sexet udtryk – ude af øje, ude af sind. Med en kulsort aluminiumskøler og et sort kredsløb kan man ikke gå galt i byen. Selvom de mangler Platinums arkiveringsmuskler (på grund af lavere kapacitet og lidt ringere latenstal), klarer de sig i næsten enhver anden test. Og på grund af deres dualchannel-opsætning kræver disse små fyre også mindre strøm. Er der ingen ulemper? Tja, det er et enkelt design, og hvis man overvejer vandkøling, er disse kølere ikke de nemmeste at fjerne.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect