Test: Indgå de rigtige kompromiser

Corsair 16 GB Vengeance LPX  2.666 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Corsairs Vengeance LP-serie har altid været designet ud fra et enkelt koncept: den skal passe ind, hvor andre dimm'er ikke tør komme. Det lykkes beundringsværdigt, og modulerne kan få plads under både de heftigste luftkølere og mere beskedne ITX-kølere. Det er med til at gøre det nemmere at bygge en pc til hjemmebiografen.

Med lanceringen af Skylake og Haswell-E introducerede Corsair sin LPX-serie. X'et angiver springet til ddr4. Der er stadig tale om Corsairs fineste ddr4-blokke, og det skyldes især, at de ikke bliver hæmmet af den enorme prisbarriere, vi kender fra Platinum.

Selvom de blegner i skyggen af Dominator, bevarer disse dualchannel-hukommelsessæt stadig et fikst og sexet udtryk – ude af øje, ude af sind. Med en kulsort aluminiumskøler og et sort kredsløb kan man ikke gå galt i byen. Selvom de mangler Platinums arkiveringsmuskler (på grund af lavere kapacitet og lidt ringere latenstal), klarer de sig i næsten enhver anden test. Og på grund af deres dualchannel-opsætning kræver disse små fyre også mindre strøm. Er der ingen ulemper? Tja, det er et enkelt design, og hvis man overvejer vandkøling, er disse kølere ikke de nemmeste at fjerne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos