Test: Indgå de rigtige kompromiser

Corsair 16 GB Vengeance LPX  2.666 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Corsairs Vengeance LP-serie har altid været designet ud fra et enkelt koncept: den skal passe ind, hvor andre dimm'er ikke tør komme. Det lykkes beundringsværdigt, og modulerne kan få plads under både de heftigste luftkølere og mere beskedne ITX-kølere. Det er med til at gøre det nemmere at bygge en pc til hjemmebiografen.

Med lanceringen af Skylake og Haswell-E introducerede Corsair sin LPX-serie. X'et angiver springet til ddr4. Der er stadig tale om Corsairs fineste ddr4-blokke, og det skyldes især, at de ikke bliver hæmmet af den enorme prisbarriere, vi kender fra Platinum.

Selvom de blegner i skyggen af Dominator, bevarer disse dualchannel-hukommelsessæt stadig et fikst og sexet udtryk – ude af øje, ude af sind. Med en kulsort aluminiumskøler og et sort kredsløb kan man ikke gå galt i byen. Selvom de mangler Platinums arkiveringsmuskler (på grund af lavere kapacitet og lidt ringere latenstal), klarer de sig i næsten enhver anden test. Og på grund af deres dualchannel-opsætning kræver disse små fyre også mindre strøm. Er der ingen ulemper? Tja, det er et enkelt design, og hvis man overvejer vandkøling, er disse kølere ikke de nemmeste at fjerne.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune