Test: Indgå de rigtige kompromiser

Corsair 16 GB Vengeance LPX  2.666 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Corsairs Vengeance LP-serie har altid været designet ud fra et enkelt koncept: den skal passe ind, hvor andre dimm'er ikke tør komme. Det lykkes beundringsværdigt, og modulerne kan få plads under både de heftigste luftkølere og mere beskedne ITX-kølere. Det er med til at gøre det nemmere at bygge en pc til hjemmebiografen.

Med lanceringen af Skylake og Haswell-E introducerede Corsair sin LPX-serie. X'et angiver springet til ddr4. Der er stadig tale om Corsairs fineste ddr4-blokke, og det skyldes især, at de ikke bliver hæmmet af den enorme prisbarriere, vi kender fra Platinum.

Selvom de blegner i skyggen af Dominator, bevarer disse dualchannel-hukommelsessæt stadig et fikst og sexet udtryk – ude af øje, ude af sind. Med en kulsort aluminiumskøler og et sort kredsløb kan man ikke gå galt i byen. Selvom de mangler Platinums arkiveringsmuskler (på grund af lavere kapacitet og lidt ringere latenstal), klarer de sig i næsten enhver anden test. Og på grund af deres dualchannel-opsætning kræver disse små fyre også mindre strøm. Er der ingen ulemper? Tja, det er et enkelt design, og hvis man overvejer vandkøling, er disse kølere ikke de nemmeste at fjerne.

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S