Test: Designerlyd til alle rum

Dansk design, mange farver og varianter har sikret Clint en moderne klassikerstatus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er noget tid siden, vi første gang stiftede bekendtskab med Asgaard-serien fra danske Clint Digital. Den runde højttaler har en formgivning, der betyder, at den kan placeres i mange forskellige rum og fungere godt alle steder. Designet med perforeret aluminium og funktionsknapper i toppen er nærmest tidsløst og kan fungere ligeså godt i køkkenet som i stuen. Læg dertil, at højttaleren fås i en række forskellige farver.

Uanset model er der indbygget batteri, så du kan tage Freya med overalt. Desuden kan du parre to Freya’er som stereosæt, hvis du skulle have behov for det. Det er altså fleksibilitet, der både vil og kan bruges til noget!

Yderligere kan højttaleren fås både med Bluetooth, Wi-Fi og multirumsfunktionalitet. Wi-Fi-varianten understøtter også AirPlay og uanset, hvilken model du vælger, kan du styre det hele med Android- eller iOS-appen.

Vi tester her Bluetooth-varianten, der som de øvrige varianter har en lille række af lysdioder på fronten. De indikerer funktioner og refererer til illustrationer på appen, når du skal sætte den op første gang.

Lydmæssigt er højttaleren åben og klar i mellemtonen – som få af de øvrige højttalere i testen. Bassen er ikke dyb eller slagkraftig, men fint til stede. Sæt højttaleren op mod en bagvæg, og bassen bliver kraftigere grundet den bagudvendte basrefleksport. Diskanten er velopløst og ikke generende. Lydbilledet er i det hele taget stort og detaljerigt.

Højttaleren egner sig især til akustisk musik og til situationer, hvor der ikke er behov for at spille højt. Lyden når også godt rundt i rummet, og selvom højttaleren ikke spiller 360 grader, så er det dog tæt på. Freya er lydmæssigt anderledes end testvinderen fra Logitech, og det er lidt en smagssag, hvad man synes er bedst.

Vi er imponeret over, at Clint kan begå en så vellykket højttaler til overkommelig pris. Alt fra design over funktion til lyd er fremragende til prisen. Hertil kommer den enorme alsidighed, hvor du kan kombinere med de standarder, du ønsker. Det er ikke vanskeligt at udråbe Freya til testens bedste køb.

Knapper:
Med knapper på toppen styres volumen, valg af musiknumre og andre funktioner.

Fleksibel:
Den fleksible, danske højttaler fås i versioner, som har Wi-Fi, AirPlay eller Bluetooth.

Indikatorer:
Dioder indikerer forskellige funktioner, så du let kan følge med i for eksempel opsætningen.

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job