Test: Overclock til en underclock?

Corsair 16 GB Vengeance LPX  3.200 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nu kommer vi til højdepunktet af det, som Corsair kan levere – det er inden for disse 3.200 MT/sek. Vengeance LPX'er, at vi finder toppen af forbruger-ddr4-teknologi. Dette hukommelsessæt omfatter luftkøler og vanvittige XMP-indstillinger, det smider JEDEC-standarderne ud af vinduet, det skruer den generelle spænding op til 1,35 V, og hukommelsens overførselsrate er gået lige fra 2.133 til 3.200 MT/sek. Men så enkelt er det alligevel ikke.

For at kunne overskride grænsen på 2.800 MT/sek. skal hukommelsesproducenterne ind og rode med basis-clockfrekvensen. I et Z170-chipsæt er det ikke så indviklet, idet hukommelsens frekvens adskiller sig fra cpu'en. Dette er imidlertid et quadchannel-sæt, der er beregnet til at arbejde på X99-platformen, som ikke har så robust og dynamisk en hukommelsescontroller. De XMP-indstillinger, der kræves for at nå op på 3.200 MT/s, ændrer basisfrekvensen fra 100 til 120 MHz. Det i7-5820K, vi bruger i vores testarbejde, rækker fra en frekvens på 3,3 GHz og op til 3,96 GHz. Man konstaterer ofte, at systemet går ned i frekvens, mens det prøver at boote, og man må derfor selv overclocke det tilbage til standardfrekvensen, mens hukommelsen bliver på 3.200 MHz, og vi kunne ikke komme højere end blot 2,8 GHz.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Serpier

    Databeskyttelse i virksomheder og skærpede krav til IT-infrastrukturen

    I et stadigt mere komplekst trussel landskab, hvor sofistikerede cyberangreb, ransomware og datalækager udgør en konstant risiko, er IT-sikkerhed for længst rykket direkte ind i bestyrelseslokalet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub