Test: Overclock til en underclock?

Corsair 16 GB Vengeance LPX  3.200 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nu kommer vi til højdepunktet af det, som Corsair kan levere – det er inden for disse 3.200 MT/sek. Vengeance LPX'er, at vi finder toppen af forbruger-ddr4-teknologi. Dette hukommelsessæt omfatter luftkøler og vanvittige XMP-indstillinger, det smider JEDEC-standarderne ud af vinduet, det skruer den generelle spænding op til 1,35 V, og hukommelsens overførselsrate er gået lige fra 2.133 til 3.200 MT/sek. Men så enkelt er det alligevel ikke.

For at kunne overskride grænsen på 2.800 MT/sek. skal hukommelsesproducenterne ind og rode med basis-clockfrekvensen. I et Z170-chipsæt er det ikke så indviklet, idet hukommelsens frekvens adskiller sig fra cpu'en. Dette er imidlertid et quadchannel-sæt, der er beregnet til at arbejde på X99-platformen, som ikke har så robust og dynamisk en hukommelsescontroller. De XMP-indstillinger, der kræves for at nå op på 3.200 MT/s, ændrer basisfrekvensen fra 100 til 120 MHz. Det i7-5820K, vi bruger i vores testarbejde, rækker fra en frekvens på 3,3 GHz og op til 3,96 GHz. Man konstaterer ofte, at systemet går ned i frekvens, mens det prøver at boote, og man må derfor selv overclocke det tilbage til standardfrekvensen, mens hukommelsen bliver på 3.200 MHz, og vi kunne ikke komme højere end blot 2,8 GHz.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S