Test: Overclock til en underclock?

Corsair 16 GB Vengeance LPX  3.200 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nu kommer vi til højdepunktet af det, som Corsair kan levere – det er inden for disse 3.200 MT/sek. Vengeance LPX'er, at vi finder toppen af forbruger-ddr4-teknologi. Dette hukommelsessæt omfatter luftkøler og vanvittige XMP-indstillinger, det smider JEDEC-standarderne ud af vinduet, det skruer den generelle spænding op til 1,35 V, og hukommelsens overførselsrate er gået lige fra 2.133 til 3.200 MT/sek. Men så enkelt er det alligevel ikke.

For at kunne overskride grænsen på 2.800 MT/sek. skal hukommelsesproducenterne ind og rode med basis-clockfrekvensen. I et Z170-chipsæt er det ikke så indviklet, idet hukommelsens frekvens adskiller sig fra cpu'en. Dette er imidlertid et quadchannel-sæt, der er beregnet til at arbejde på X99-platformen, som ikke har så robust og dynamisk en hukommelsescontroller. De XMP-indstillinger, der kræves for at nå op på 3.200 MT/s, ændrer basisfrekvensen fra 100 til 120 MHz. Det i7-5820K, vi bruger i vores testarbejde, rækker fra en frekvens på 3,3 GHz og op til 3,96 GHz. Man konstaterer ofte, at systemet går ned i frekvens, mens det prøver at boote, og man må derfor selv overclocke det tilbage til standardfrekvensen, mens hukommelsen bliver på 3.200 MHz, og vi kunne ikke komme højere end blot 2,8 GHz.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S