Lumigon klar med ny danskdesignet smartphone

T3 er det nyeste skud på smartphone-stammen fra danske Lumigon. Den designlækre Android-mobil byder på et par interessante overraskelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye mobil-flagskib er afløser for der stort set ubemærket T2HD, der stort set ubemærket har eksisteret på det danske smartphone-marked de sidste par år.

Lumigon T3 er skabt i minimalistisk design af glas og stål, og den tåler både støv og vand. Bagsiden af mobilen er trykfølsom, så du kan navigere med pegefingeren, når du holder den i hånden. 

Der er stereohøjtalere i bunden, og mobilen er forsynet med fingeraftrykslæser i hjemknappen. Den understøtter desuden trådløs opladning.

Lumigon T3 har kæmpe indbygget lager på 128 GB , men ellers imponerer den ikke ligefrem på det tekniske. Den har 4,8" AMOLED-skærm i HD-opløsning (1280 x 720 pixels) samt en middelmådig Mediatek MT6795 processor og 3GB RAM.

Kameraet skyder stillbilleder på 13 megapixels og video i 4K. Fasedetektion skal bidrage til hurtig fokus og skarpe skud. Et infrarødt kamera sikrer, sammen med en infrarød flash, brugbare foto på 4 megapixels i helt bælgmørke.

T3 kører Android 6.0 Marshmallow i næsten ren version.

Prisen er 5.999 kroner for standard-udgaven, men den fås også i 24 karat guld til over 10.000 kroner.

Lumigon T3 er på markedet i løbet af måneden. Læs mere på Lumigons hjemmeside.

 

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect