Lumigon klar med ny danskdesignet smartphone

T3 er det nyeste skud på smartphone-stammen fra danske Lumigon. Den designlækre Android-mobil byder på et par interessante overraskelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye mobil-flagskib er afløser for der stort set ubemærket T2HD, der stort set ubemærket har eksisteret på det danske smartphone-marked de sidste par år.

Lumigon T3 er skabt i minimalistisk design af glas og stål, og den tåler både støv og vand. Bagsiden af mobilen er trykfølsom, så du kan navigere med pegefingeren, når du holder den i hånden. 

Der er stereohøjtalere i bunden, og mobilen er forsynet med fingeraftrykslæser i hjemknappen. Den understøtter desuden trådløs opladning.

Lumigon T3 har kæmpe indbygget lager på 128 GB , men ellers imponerer den ikke ligefrem på det tekniske. Den har 4,8" AMOLED-skærm i HD-opløsning (1280 x 720 pixels) samt en middelmådig Mediatek MT6795 processor og 3GB RAM.

Kameraet skyder stillbilleder på 13 megapixels og video i 4K. Fasedetektion skal bidrage til hurtig fokus og skarpe skud. Et infrarødt kamera sikrer, sammen med en infrarød flash, brugbare foto på 4 megapixels i helt bælgmørke.

T3 kører Android 6.0 Marshmallow i næsten ren version.

Prisen er 5.999 kroner for standard-udgaven, men den fås også i 24 karat guld til over 10.000 kroner.

Lumigon T3 er på markedet i løbet af måneden. Læs mere på Lumigons hjemmeside.

 

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse