Lumigon klar med ny danskdesignet smartphone

T3 er det nyeste skud på smartphone-stammen fra danske Lumigon. Den designlækre Android-mobil byder på et par interessante overraskelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye mobil-flagskib er afløser for der stort set ubemærket T2HD, der stort set ubemærket har eksisteret på det danske smartphone-marked de sidste par år.

Lumigon T3 er skabt i minimalistisk design af glas og stål, og den tåler både støv og vand. Bagsiden af mobilen er trykfølsom, så du kan navigere med pegefingeren, når du holder den i hånden. 

Der er stereohøjtalere i bunden, og mobilen er forsynet med fingeraftrykslæser i hjemknappen. Den understøtter desuden trådløs opladning.

Lumigon T3 har kæmpe indbygget lager på 128 GB , men ellers imponerer den ikke ligefrem på det tekniske. Den har 4,8" AMOLED-skærm i HD-opløsning (1280 x 720 pixels) samt en middelmådig Mediatek MT6795 processor og 3GB RAM.

Kameraet skyder stillbilleder på 13 megapixels og video i 4K. Fasedetektion skal bidrage til hurtig fokus og skarpe skud. Et infrarødt kamera sikrer, sammen med en infrarød flash, brugbare foto på 4 megapixels i helt bælgmørke.

T3 kører Android 6.0 Marshmallow i næsten ren version.

Prisen er 5.999 kroner for standard-udgaven, men den fås også i 24 karat guld til over 10.000 kroner.

Lumigon T3 er på markedet i løbet af måneden. Læs mere på Lumigons hjemmeside.

 

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS