Lumigon klar med ny danskdesignet smartphone

T3 er det nyeste skud på smartphone-stammen fra danske Lumigon. Den designlækre Android-mobil byder på et par interessante overraskelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye mobil-flagskib er afløser for der stort set ubemærket T2HD, der stort set ubemærket har eksisteret på det danske smartphone-marked de sidste par år.

Lumigon T3 er skabt i minimalistisk design af glas og stål, og den tåler både støv og vand. Bagsiden af mobilen er trykfølsom, så du kan navigere med pegefingeren, når du holder den i hånden. 

Der er stereohøjtalere i bunden, og mobilen er forsynet med fingeraftrykslæser i hjemknappen. Den understøtter desuden trådløs opladning.

Lumigon T3 har kæmpe indbygget lager på 128 GB , men ellers imponerer den ikke ligefrem på det tekniske. Den har 4,8" AMOLED-skærm i HD-opløsning (1280 x 720 pixels) samt en middelmådig Mediatek MT6795 processor og 3GB RAM.

Kameraet skyder stillbilleder på 13 megapixels og video i 4K. Fasedetektion skal bidrage til hurtig fokus og skarpe skud. Et infrarødt kamera sikrer, sammen med en infrarød flash, brugbare foto på 4 megapixels i helt bælgmørke.

T3 kører Android 6.0 Marshmallow i næsten ren version.

Prisen er 5.999 kroner for standard-udgaven, men den fås også i 24 karat guld til over 10.000 kroner.

Lumigon T3 er på markedet i løbet af måneden. Læs mere på Lumigons hjemmeside.

 

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S