Lumigon klar med ny danskdesignet smartphone

T3 er det nyeste skud på smartphone-stammen fra danske Lumigon. Den designlækre Android-mobil byder på et par interessante overraskelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye mobil-flagskib er afløser for der stort set ubemærket T2HD, der stort set ubemærket har eksisteret på det danske smartphone-marked de sidste par år.

Lumigon T3 er skabt i minimalistisk design af glas og stål, og den tåler både støv og vand. Bagsiden af mobilen er trykfølsom, så du kan navigere med pegefingeren, når du holder den i hånden. 

Der er stereohøjtalere i bunden, og mobilen er forsynet med fingeraftrykslæser i hjemknappen. Den understøtter desuden trådløs opladning.

Lumigon T3 har kæmpe indbygget lager på 128 GB , men ellers imponerer den ikke ligefrem på det tekniske. Den har 4,8" AMOLED-skærm i HD-opløsning (1280 x 720 pixels) samt en middelmådig Mediatek MT6795 processor og 3GB RAM.

Kameraet skyder stillbilleder på 13 megapixels og video i 4K. Fasedetektion skal bidrage til hurtig fokus og skarpe skud. Et infrarødt kamera sikrer, sammen med en infrarød flash, brugbare foto på 4 megapixels i helt bælgmørke.

T3 kører Android 6.0 Marshmallow i næsten ren version.

Prisen er 5.999 kroner for standard-udgaven, men den fås også i 24 karat guld til over 10.000 kroner.

Lumigon T3 er på markedet i løbet af måneden. Læs mere på Lumigons hjemmeside.

 

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S