Trådløse in-ears uden støj

Plantronics BackBeat GO 3 leverer støjfri hi-res-lyd fra små lydisolerende ørepropper, der tilkobles trådløst med Bluetooth og har kontrolknapper til musikstyring, opkald, lydstyrke og andet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

‟For mange er musikken en essentiel del af hverdagen – en måde at få energi, fordybe sig eller blive inspireret på. Med BackBeat GO 3 leverer vi den underholdning, som din musik fortjener,” siger Anders Blak Pedersen, Corporate Manager Danmark hos Plantronics. ‟Et headset uden ledninger er ikke længere det samme som at gå på kompromis med lydkvaliteten. BackBeat GO 3 leverer en banebrydende lydoplevelse med trådløs teknologi.”

Hver eneste komponent og funktion i BackBeat GO 3, herunder brugerdefinerede højttalerenheder med præcisionsindstillet lyd, er designet med det formål at levere den absolut bedste lytteoplevelse. Takket være de seks-millimeter højttalerenheder i hver øreprop på BackBeat GO 3, får du et bredere lydbillede og en vifte af frekvenser, der sikrer naturlig lyd og perfekt afbalancerede høje- og dybe toner.

Udover det diskrete og stilfulde design kan du med BackBeat GO 3 styre musikken, besvare opkald, vælge næste musiknummer, justere lydstyrken, aktivere Siri eller Google Now mv. via indbyggede funktionstaster. Det lydisolerende BackBeat GO 3 headset leveres med tre størrelser ørepropper for at sikre komfort og stabil pasform, så det bliver siddende, når du er på farten. Samtidig får du op til 6,5 timers lyttetid på en enkelt opladning.

Derudover har BackBeat GO 3 disse features:

• Levende, high-resolution lyd: Med Plantronics brugerdefinerede drivere og eksklusive lydformater kan du høre musik præcis på den måde, som kunstneren oprindeligt har tænkt, den skulle høres.
• Svedafvisende design: Den eksklusive P2i nano-overflade sikrer, at musikken spiller videre selv under fugtige forhold og let regn.
• Praktisk opladeretui (med udvalgte modeller): Det medfølgende opladeretui giver dig op til 13 timers ekstra batteritid, hvilket svarer til to fulde opladninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS