Sådan gør du dit password svært at hacke

Hele 57 millioner, som er langt størstedelen af de hackede e-mailkonti, tilhører den russiske mail-tjeneste Mail.ru, imens Yahoo kommer på en andenplads med omkring 40 millioner hackede konti. 33 millioner er Hotmail-konti imens omkring 24 millioner er Gmails.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.


Også et stort antal tyske og kinesiske e-mailkonti er blevet ramt. Det oplyser Reuters.

Det er sikkerhedsfirmaet Hold Security, der har opdaget det enorme tyveri af e-mailkonti. Sikkerhedsfirmaet fik oplysninger om tyveriet via et diskussionsforum, hvor en ung russisk hacker pralede af de stjålne e-mailkonti.

Flere millioner brugernavne og adgangskoder kan nu være frit tilgængelige på nettet, og derfor er det en god idé at skifte password, hvis man anvender en af ovenstående e-mail-tjenester.
- For at være på den sikre side er det en god idé at ændre passwordet til sin e-mail, hvis man har en Gmail, Hotmail eller en Yahoo mail. Find på et password, der er svært at hacke, og som kun du kender til. Hvis passwordet til din e-mail bruges til flere forskellige tjenester, så husk at det skal ændres alle steder, men til forskellige passwords, siger IT-Sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen fra it-firmaet www.anytech365.com.

Mange bruger de samme passwords til flere forskellige tjenester, hvilket gør det nemmere for hackere at få adgang til folks private informationer.

- En rigtig god idé er at have flere forskellige brugernavne og password-kombinationer, da de fleste hackere ved, at mange af os bruger det samme password til flere forskellige tjenester. Hvis en hacker finder én indgang til en af dine tjenester, og du bruger det samme password flere forskellige steder, kan flere af dine oplysninger udnyttes. Det kan de ikke, hvis du bruger forskellige passwords, siger Janus R. Nielsen.

For at øge sikkerheden og gøre dit password svært at hacke, anbefaler Janus R. Nielsen følgende:

- Brug altid flere forskellige passwords. Hav gerne en 5-6 forskellige, som du kan veksle imellem.

- Sørg for at skifte password jævnligt, gerne hver 3. eller 4. måned.

- Brug både store og små bogstaver kombineret med tal.

- Lav en sætning, som kun du kan huske. Fx ”Huset_brændte_i_1990” eller ”Hundenfødte3Hvalpe”.

- Sammensæt en tekst som kun giver mening for dig. Fx ”Jeg tog min studentereksamen i 2008 hvor jeg sluttede af med et 12tal”. Tag derefter det første eller de to første bogstaver fra hvert ord og lav et password ud af det, så det bliver ”Jetomisti20hvjeslafmeet12”.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job