Test: Virkelig smæk for skillingen

PNY 16 GB Anarchy X 2.800 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

PNY’s Anarchy X-sæt er nogle af de mest interessante ddr4-sæt, vi har haft til test i denne omgang. De ligger lunt i den øvre ende af overclocking-spektret uden at skulle ændre synderligt på basefrefrekvensen. Det betyder, at vi kan få nogle fænomenale testresultater med Xpp-platformen uden nødvendigvis at skulle overclocke vores cpu tilbage til fabriksstandarden. Vi kan faktisk øge systemets generelle ydelse med en ret konservativ overclock på cpu'en.

Forskellen er markant med en standard-cpu med den højeste PCMark 8 Creative-score og en solid arkiveringsydelse i både WinRAR og 7-Zip. Disse moduler sidder, som de skal, og de er hverken de langsomste eller hurtigste, der findes. Når det gælder latens, ligger sættet også i midten. Og selvom det trækker en solid portion strøm, er her tale om en vinder, fordi den er billig pr. gigabyte.

Og med den ydelse til den pris er der ingen konkurrence.

Det eneste, der kan irritere, er det ejendommelige design, der er bygget ind i radiatorerne – det ser ud, som om PNY har tænkt: "gamingfolket kan lide røde, spidse sager". Men bortset fra det er der ikke meget, vi kan kritisere ved Anarchy X-sættet. Desværre var det stort set kun muligt at få sættet som 2 x 8 GB ved testens trykdato, så du skal regne med at søge godt på nettet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos