Test: Virkelig smæk for skillingen

PNY 16 GB Anarchy X 2.800 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

PNY’s Anarchy X-sæt er nogle af de mest interessante ddr4-sæt, vi har haft til test i denne omgang. De ligger lunt i den øvre ende af overclocking-spektret uden at skulle ændre synderligt på basefrefrekvensen. Det betyder, at vi kan få nogle fænomenale testresultater med Xpp-platformen uden nødvendigvis at skulle overclocke vores cpu tilbage til fabriksstandarden. Vi kan faktisk øge systemets generelle ydelse med en ret konservativ overclock på cpu'en.

Forskellen er markant med en standard-cpu med den højeste PCMark 8 Creative-score og en solid arkiveringsydelse i både WinRAR og 7-Zip. Disse moduler sidder, som de skal, og de er hverken de langsomste eller hurtigste, der findes. Når det gælder latens, ligger sættet også i midten. Og selvom det trækker en solid portion strøm, er her tale om en vinder, fordi den er billig pr. gigabyte.

Og med den ydelse til den pris er der ingen konkurrence.

Det eneste, der kan irritere, er det ejendommelige design, der er bygget ind i radiatorerne – det ser ud, som om PNY har tænkt: "gamingfolket kan lide røde, spidse sager". Men bortset fra det er der ikke meget, vi kan kritisere ved Anarchy X-sættet. Desværre var det stort set kun muligt at få sættet som 2 x 8 GB ved testens trykdato, så du skal regne med at søge godt på nettet.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job