Test: Billig Lumia i luksusdesign

Den nye Lumia leverer lækkert design for små penge, til den der kan leve med Microsofts begrænsede mobilunivers.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den er slank, let og lækker, og så koster den ikke engang to tusind kroner. Der er virkelig skruet op for luksusfaktoren på Microsofts nye smartphone, som i princippet hører til i budgetklassen, men leverer et design, der kan matche mobiler til det dobbelte.

Stilrent design
Kanterne er af børstet stål og den aftagelige bagside af mat sort plast. Det giver mobilen et gennemført stilrent og behageligt minimalitisk udtryk, som bør kunne appellere til både business-manden og hvilken som helst anden, der leder efter en gedigen kvalitetsmobil.  
Med en tykkelse på 6,9 mm er det Microsofts slankeste mobil til dato, og med en vægt på kun 122 gram, er det samtidig en af de letteste mobiler i dette format.

Udmærket skærm
Vi er oppe på 5” i skærmstørrelse, hvilket efterhånden må siges at være standard. En opløsning i almindelig HD er dog ved at være i den skrabede ende. Billedet er dog ganske udmærket. Betragtningsvinklerne er upåklagelige og farverne fine, omend til den lovlig varme side.

8 MP-kameraet på bagsiden imponerer ikke voldsomt. Det er fint til billeder i dagslys, men reagerer ikke særlig hurtigt og bliver nemt presset, når lysforholdene er vanskelige.
Videooptagelse i almindelig HD er ikke ligefrem overvældende, til gengæld leverer mobilen et relativt stabilt resultat.

Ligesom bagkameraet, kæmper 5 MP selfiekameraet på fronten også lidt med at finde den rette eksponering og hvidbalance, men tager ellers udmærkede billeder. I forhold til konkurrenterne er det dog lidt småt med features til retouchering, og hvad man nu ellers kan finde på.

Småt med kræfter
Microsoft har forsynet Lumia 650 med en quad core-processor på 1,3 GHz samt 1 GB ram. Det er ikke meget i dagens smartphone-verden, men fint til at køre Windows Mobile 10-systemet uden gnidninger.

Kraftunderskuddet mærkes dog, når man kaster sig over spil og apps af den mere krævende slags. På nettet er den dog relativ hurtig takket være den nye Edge-browser og 4G.

En begrænset verden
Vægter du designet højest, når du vælger mobil, så får du meget for pengene i Lumia 650. Du skal ikke forvente, at den klarer krævende arbejde, og der er heller ikke kræfter nok til at køre Windows Continuum, men til hverdagens basale smartphone-opgaver klarer den slanke smartphone sig ganske udmærket.

Det helt store sprøgsmål er jo blot, om man er parat til at overgive sig til den begrænsede Windows Mobile-verden. Det kan kun du selv og dit app-forbrug afgøre. Der er stadig enorme huller – glem alt om at bruge Sonos, Tidal, Google Maps, Swipp osv., osv. Men måske du er så heldig, at udvalget lige præcis passer til dit behov. Så kan Lumia 650 snildt anbefales.

Microsoft Lumia 650 Bagsiden kan tages af mobilen, så du kan skifte batteri og indsætte hukommelseskort.
Læses lige nu

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS