Test: Scosche MagicMOUNT Vent samt Windows

Flere og flere af os bruger vores smartphone i bilen. Enten til at supplere den indbyggede gps, erstatte en gps-enhed eller bare for at holde øje med indkomne opkald osv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Derfor skorter det naturligvis ikke med løsninger på, hvordan du kan fastgøre din smartphone i bilen, så den ikke rasler rundt blandt mønterne i møntrummet eller falder ned i bunden af bilen. Ikke alle løsninger er lige flotte eller praktiske, men hvis du gerne vil have så elegant en løsning som muligt, så har den amerikanske virksomhed Scosche et par smarte løsninger med deres MagicMount-serie.

Udgangspunktet er, at du placerer en flad magnet bag på din mobil. Den kan naturligvis klistres fast, men på mange Android-mobiler, hvor ryggen kan tages af, kan den i mange tilfældes sættes ind her eller (som på undertegnedes iPhone) sættes ind under et ekstra cover på mobilen. Herefter er det nemt at placere mobilen på en holder, og her tilbyder Schosche flere monteringsmuligheder.

MagicMount Vent (øverst) er en særdeles elegant løsning, hvis du ikke gider fastmonterede løsninger i din bil eller ofte skifter bil. Holderen til Vent-løsningen kan nemlig sættes fast i de fleste luftdyser i bilens instrumentbræt, og det fungerede særdeles godt og var en nem, billig og brugervenlig løsning. MagicMount Windows (nederst) kan derimod placeres på overfladen i din bil – instrumentbrættet, vinduet osv., og også her fungerede holderen fint.

Finten med at placere en magnet på mobilen giver en utrolig nem montering, når mobilen skal placeres i bilen, da den hopper på holderen, og det gør desuden, at du kan placere mobilen, som du har lyst – vandret, lodret eller skråt, uden at skulle justere holderen. Jeg oplevede heller ikke, at mobilen gled ned fra holderen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen