Test: Scosche MagicMOUNT Vent samt Windows

Flere og flere af os bruger vores smartphone i bilen. Enten til at supplere den indbyggede gps, erstatte en gps-enhed eller bare for at holde øje med indkomne opkald osv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Derfor skorter det naturligvis ikke med løsninger på, hvordan du kan fastgøre din smartphone i bilen, så den ikke rasler rundt blandt mønterne i møntrummet eller falder ned i bunden af bilen. Ikke alle løsninger er lige flotte eller praktiske, men hvis du gerne vil have så elegant en løsning som muligt, så har den amerikanske virksomhed Scosche et par smarte løsninger med deres MagicMount-serie.

Udgangspunktet er, at du placerer en flad magnet bag på din mobil. Den kan naturligvis klistres fast, men på mange Android-mobiler, hvor ryggen kan tages af, kan den i mange tilfældes sættes ind her eller (som på undertegnedes iPhone) sættes ind under et ekstra cover på mobilen. Herefter er det nemt at placere mobilen på en holder, og her tilbyder Schosche flere monteringsmuligheder.

MagicMount Vent (øverst) er en særdeles elegant løsning, hvis du ikke gider fastmonterede løsninger i din bil eller ofte skifter bil. Holderen til Vent-løsningen kan nemlig sættes fast i de fleste luftdyser i bilens instrumentbræt, og det fungerede særdeles godt og var en nem, billig og brugervenlig løsning. MagicMount Windows (nederst) kan derimod placeres på overfladen i din bil – instrumentbrættet, vinduet osv., og også her fungerede holderen fint.

Finten med at placere en magnet på mobilen giver en utrolig nem montering, når mobilen skal placeres i bilen, da den hopper på holderen, og det gør desuden, at du kan placere mobilen, som du har lyst – vandret, lodret eller skråt, uden at skulle justere holderen. Jeg oplevede heller ikke, at mobilen gled ned fra holderen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S