Test: Solid maskine der ikke praler

Du får pænt design, god ydelse og fin pris med denne lidt anonyme dansker, AVD Abook Z350.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den danskudviklede computer fra AVD (formentlig bygget i Østen) råber ikke højt. Den er nydeligt designet, men også meget diskret. Den dominerer ikke skrivebordet med opsigtsvækkende formgivning og iøjefaldende knapper og logoer. Her er det funktionen, der er i centrum, og det sætter vi stor pris på.

Her får du en helt stilren computer i aluminium. Overfladen har en behandling, så den ikke er helt blank og ikke tager imod fedtede fingre. Samme gode finish går igen på hele maskinen. Også omkring tastaturet, der er i fuld størrelse og fylder godt ud til siderne. Det giver ikke meget plads til store højttalere, og der er da heller ikke imponerende lyd fra Abook. Det går bedre via eksterne højttalere eller hovedtelefoner. For selvom Abook sagtens kan anvendes til at nyde en film eller anden underholdning, er den konstrueret for at hjælpe dig med at få en masse arbejde fra hånden.

Således er vægten på blot 1,3 kilo, og en højde på 2,4 centimeter er helt godkendt og sikrer dig en ”hverdagsbærbar”, som er let at have med rundt overalt. Her vil du nyde den kvikke ydelse, der kun ligger lidt efter de bedste i testen. Vi noterer også en 256 GB ssd-disk, hvilket er fint at se i en maskine, hvor prisen ligger på den rigtige side af 7500 kroner.

Abooks anonyme fremtoning er både dens styrke og svaghed. For der er intet, hverken godt eller skidt, der springer specielt i øjnene. Bestykningen er fin, og selvom Lenovos og Acers testdeltagere kan prale med en processor fra øverste hylde, er Abook-processoren en af de allerbedste fra næstøverste hylde, hvilket gør maskinen tilpas hurtig.

Skærmen har en lidt mat overflade, som er behagelig, når du skriver eller arbejder i regneark. Til underholdning vil de fleste dog nok finde skærmen lidt for kedelig. Der mangler tyngde og brillans i farverne.

Læses lige nu

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job