Chat erstatter mails på kontoret

E-mailen får skarp konkurrence af chatten på flere og flere skandinaviske kontorer, viser en undersøgelse fra it- og televirksomheden Telavox.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Chatten letter kommunikationen mellem kolleger og gør det nemt at sende korte beskeder og modtage hurtige svar tilbage. Derudover skåner chat din indbakke for unødvendige e-mails og korte beskeder, som er et stort plus når det kommer til at holde styr på jobbet. Analysefirmaet Userneeds har på vegne af Telavox gennemført en undersøgelse, som viser, at brugen af chat blandt skandinaviske virksomheder tager til.

60 % af de adspurgte bruger onlinemeddelelser, hver gang eller halvdelen af gangene de sender korte beskeder. Chatten er for mange blevet en vigtigere kanal til kommunikation end e-mails.

- Nogle gange ønsker du bare at springe høfligheder og formaliteter over og få hurtigt svar. Til dialogen med en modtager, du allerede kender, er chatten ideel, og det tilskynder også modtageren til at vende tilbage med et hurtigt off-the-record svar end et 100 % nøjagtig og fyldestgørende svar. Chat kan således fungere som olie i kommunikationen mellem folk, der allerede kender hinanden, siger Henrik Thorvinger, udviklingschef hos Telavox.

Undersøgelsen viser også, at brugen af instant messaging har et stort potentiale til at stige endnu mere. 75 % af respondenterne oplever således, at de stadig modtager korte beskeder på e-mail.

- Mange af os går nok og håber på, at de helt korte e-mails som – ”kan du mødes kl 13.00 i stedet for kl. 14.00, tager vi en taxa til mødet, og arbejder du hjemme i morgen?” forsvinder fra indbakken. Jeg tror, at chatten på sigt bliver nuanceret og får flere funktionaliteter. Forskellige programmer og kanaler anvendes til forskellige formål. WhatsApp er ikke det samme som SMS, og SMS har ikke samme betydning som en LinkedIn-besked eller en chat-besked. Kanalen styrker budskabet og hensigten, tilføjer Henrik Thorvinger.

Undersøgelsen blev foretaget af Userneeds på vegne af Telavox. Respondenterne er 1615 personer, der arbejder i danske, svenske og norske virksomheder med mindst 20 ansatte, hvor medarbejderne bruger en telefon i jobbet. Undersøgelsen blev gennemført mellem den 7. december 2015 og 4. januar 2016.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job