Chat erstatter mails på kontoret

E-mailen får skarp konkurrence af chatten på flere og flere skandinaviske kontorer, viser en undersøgelse fra it- og televirksomheden Telavox.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Chatten letter kommunikationen mellem kolleger og gør det nemt at sende korte beskeder og modtage hurtige svar tilbage. Derudover skåner chat din indbakke for unødvendige e-mails og korte beskeder, som er et stort plus når det kommer til at holde styr på jobbet. Analysefirmaet Userneeds har på vegne af Telavox gennemført en undersøgelse, som viser, at brugen af chat blandt skandinaviske virksomheder tager til.

60 % af de adspurgte bruger onlinemeddelelser, hver gang eller halvdelen af gangene de sender korte beskeder. Chatten er for mange blevet en vigtigere kanal til kommunikation end e-mails.

- Nogle gange ønsker du bare at springe høfligheder og formaliteter over og få hurtigt svar. Til dialogen med en modtager, du allerede kender, er chatten ideel, og det tilskynder også modtageren til at vende tilbage med et hurtigt off-the-record svar end et 100 % nøjagtig og fyldestgørende svar. Chat kan således fungere som olie i kommunikationen mellem folk, der allerede kender hinanden, siger Henrik Thorvinger, udviklingschef hos Telavox.

Undersøgelsen viser også, at brugen af instant messaging har et stort potentiale til at stige endnu mere. 75 % af respondenterne oplever således, at de stadig modtager korte beskeder på e-mail.

- Mange af os går nok og håber på, at de helt korte e-mails som – ”kan du mødes kl 13.00 i stedet for kl. 14.00, tager vi en taxa til mødet, og arbejder du hjemme i morgen?” forsvinder fra indbakken. Jeg tror, at chatten på sigt bliver nuanceret og får flere funktionaliteter. Forskellige programmer og kanaler anvendes til forskellige formål. WhatsApp er ikke det samme som SMS, og SMS har ikke samme betydning som en LinkedIn-besked eller en chat-besked. Kanalen styrker budskabet og hensigten, tilføjer Henrik Thorvinger.

Undersøgelsen blev foretaget af Userneeds på vegne af Telavox. Respondenterne er 1615 personer, der arbejder i danske, svenske og norske virksomheder med mindst 20 ansatte, hvor medarbejderne bruger en telefon i jobbet. Undersøgelsen blev gennemført mellem den 7. december 2015 og 4. januar 2016.

Læses lige nu

    Annonce

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,