Chat erstatter mails på kontoret

E-mailen får skarp konkurrence af chatten på flere og flere skandinaviske kontorer, viser en undersøgelse fra it- og televirksomheden Telavox.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Chatten letter kommunikationen mellem kolleger og gør det nemt at sende korte beskeder og modtage hurtige svar tilbage. Derudover skåner chat din indbakke for unødvendige e-mails og korte beskeder, som er et stort plus når det kommer til at holde styr på jobbet. Analysefirmaet Userneeds har på vegne af Telavox gennemført en undersøgelse, som viser, at brugen af chat blandt skandinaviske virksomheder tager til.

60 % af de adspurgte bruger onlinemeddelelser, hver gang eller halvdelen af gangene de sender korte beskeder. Chatten er for mange blevet en vigtigere kanal til kommunikation end e-mails.

- Nogle gange ønsker du bare at springe høfligheder og formaliteter over og få hurtigt svar. Til dialogen med en modtager, du allerede kender, er chatten ideel, og det tilskynder også modtageren til at vende tilbage med et hurtigt off-the-record svar end et 100 % nøjagtig og fyldestgørende svar. Chat kan således fungere som olie i kommunikationen mellem folk, der allerede kender hinanden, siger Henrik Thorvinger, udviklingschef hos Telavox.

Undersøgelsen viser også, at brugen af instant messaging har et stort potentiale til at stige endnu mere. 75 % af respondenterne oplever således, at de stadig modtager korte beskeder på e-mail.

- Mange af os går nok og håber på, at de helt korte e-mails som – ”kan du mødes kl 13.00 i stedet for kl. 14.00, tager vi en taxa til mødet, og arbejder du hjemme i morgen?” forsvinder fra indbakken. Jeg tror, at chatten på sigt bliver nuanceret og får flere funktionaliteter. Forskellige programmer og kanaler anvendes til forskellige formål. WhatsApp er ikke det samme som SMS, og SMS har ikke samme betydning som en LinkedIn-besked eller en chat-besked. Kanalen styrker budskabet og hensigten, tilføjer Henrik Thorvinger.

Undersøgelsen blev foretaget af Userneeds på vegne af Telavox. Respondenterne er 1615 personer, der arbejder i danske, svenske og norske virksomheder med mindst 20 ansatte, hvor medarbejderne bruger en telefon i jobbet. Undersøgelsen blev gennemført mellem den 7. december 2015 og 4. januar 2016.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S