Test: Sony Xperia M5

Man kan få virkelig meget smartphone for pengene i disse dage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Da Xperia M5 blev præsenteret sidste år, var vi forbløffede over, hvad man fik til den relativt beskedne pris. Nu skriver vi forår 2016, og først her rammer mobilen det danske marked. Det ændrer billedet en smule.

Kigger man på resten af markedet, er M5 ikke så forbløffende længere, men ikke desto mindre er der tale om en virkelig solid mellemklasse-mobil, der leverer stort set alt, der er godt ved Xperia-modellerne til en ret fornuftig pris. Den ottekernede processor og 3 GB ram giver masser af kraft, og den fem tommer store skærm står skarpt og lækkert i full HD.

Kameraet matcher ikke de bedste på markedet og kommer hurtigt til kort, når lysforholdene bliver vanskelige. Med 21,5 MP opløsning samt videooptagelse i 4K og et væld af smarte funktioner, er det dog stadig et af de bedre på markedet. Og det gælder sådan set også det stærke 13 MP kamera på fronten. Designet er stort set identisk med de andre Xperia-mobiler, og ligesom disse er M5 da også vandtæt. Der er 16 GB indbygget lager, og 200 GB ekstra kan fyldes på med microSD-kort.

Der er således tale om en rigtig gedigen mobil, uden de store svagheder, men det kan man også sige om mange andre mobiler i dette prisleje. Ikke mindst Sonys nyeste topmobiler, Z5 og Z5 Compact, der efterhånden fås til næsten tilsvarende priser og byder på lidt flere finesser.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job