Test: Sony Xperia M5

Man kan få virkelig meget smartphone for pengene i disse dage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Da Xperia M5 blev præsenteret sidste år, var vi forbløffede over, hvad man fik til den relativt beskedne pris. Nu skriver vi forår 2016, og først her rammer mobilen det danske marked. Det ændrer billedet en smule.

Kigger man på resten af markedet, er M5 ikke så forbløffende længere, men ikke desto mindre er der tale om en virkelig solid mellemklasse-mobil, der leverer stort set alt, der er godt ved Xperia-modellerne til en ret fornuftig pris. Den ottekernede processor og 3 GB ram giver masser af kraft, og den fem tommer store skærm står skarpt og lækkert i full HD.

Kameraet matcher ikke de bedste på markedet og kommer hurtigt til kort, når lysforholdene bliver vanskelige. Med 21,5 MP opløsning samt videooptagelse i 4K og et væld af smarte funktioner, er det dog stadig et af de bedre på markedet. Og det gælder sådan set også det stærke 13 MP kamera på fronten. Designet er stort set identisk med de andre Xperia-mobiler, og ligesom disse er M5 da også vandtæt. Der er 16 GB indbygget lager, og 200 GB ekstra kan fyldes på med microSD-kort.

Der er således tale om en rigtig gedigen mobil, uden de store svagheder, men det kan man også sige om mange andre mobiler i dette prisleje. Ikke mindst Sonys nyeste topmobiler, Z5 og Z5 Compact, der efterhånden fås til næsten tilsvarende priser og byder på lidt flere finesser.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S