Test: Sony Xperia M5

Man kan få virkelig meget smartphone for pengene i disse dage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Da Xperia M5 blev præsenteret sidste år, var vi forbløffede over, hvad man fik til den relativt beskedne pris. Nu skriver vi forår 2016, og først her rammer mobilen det danske marked. Det ændrer billedet en smule.

Kigger man på resten af markedet, er M5 ikke så forbløffende længere, men ikke desto mindre er der tale om en virkelig solid mellemklasse-mobil, der leverer stort set alt, der er godt ved Xperia-modellerne til en ret fornuftig pris. Den ottekernede processor og 3 GB ram giver masser af kraft, og den fem tommer store skærm står skarpt og lækkert i full HD.

Kameraet matcher ikke de bedste på markedet og kommer hurtigt til kort, når lysforholdene bliver vanskelige. Med 21,5 MP opløsning samt videooptagelse i 4K og et væld af smarte funktioner, er det dog stadig et af de bedre på markedet. Og det gælder sådan set også det stærke 13 MP kamera på fronten. Designet er stort set identisk med de andre Xperia-mobiler, og ligesom disse er M5 da også vandtæt. Der er 16 GB indbygget lager, og 200 GB ekstra kan fyldes på med microSD-kort.

Der er således tale om en rigtig gedigen mobil, uden de store svagheder, men det kan man også sige om mange andre mobiler i dette prisleje. Ikke mindst Sonys nyeste topmobiler, Z5 og Z5 Compact, der efterhånden fås til næsten tilsvarende priser og byder på lidt flere finesser.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S