Test: Sony Xperia M5

Man kan få virkelig meget smartphone for pengene i disse dage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Da Xperia M5 blev præsenteret sidste år, var vi forbløffede over, hvad man fik til den relativt beskedne pris. Nu skriver vi forår 2016, og først her rammer mobilen det danske marked. Det ændrer billedet en smule.

Kigger man på resten af markedet, er M5 ikke så forbløffende længere, men ikke desto mindre er der tale om en virkelig solid mellemklasse-mobil, der leverer stort set alt, der er godt ved Xperia-modellerne til en ret fornuftig pris. Den ottekernede processor og 3 GB ram giver masser af kraft, og den fem tommer store skærm står skarpt og lækkert i full HD.

Kameraet matcher ikke de bedste på markedet og kommer hurtigt til kort, når lysforholdene bliver vanskelige. Med 21,5 MP opløsning samt videooptagelse i 4K og et væld af smarte funktioner, er det dog stadig et af de bedre på markedet. Og det gælder sådan set også det stærke 13 MP kamera på fronten. Designet er stort set identisk med de andre Xperia-mobiler, og ligesom disse er M5 da også vandtæt. Der er 16 GB indbygget lager, og 200 GB ekstra kan fyldes på med microSD-kort.

Der er således tale om en rigtig gedigen mobil, uden de store svagheder, men det kan man også sige om mange andre mobiler i dette prisleje. Ikke mindst Sonys nyeste topmobiler, Z5 og Z5 Compact, der efterhånden fås til næsten tilsvarende priser og byder på lidt flere finesser.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S