Test: Ikonet er for dyrt – og for lidt

MacBook Air 11” startede en lille revolution for år tilbage. Nyeste variant er dog for lille og koster for meget.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er efterhånden otte år, siden Steve Jobs introducerede den første MacBook Air og tog verden med storm. Dengang blev nyheden oplevet som ekstremt tynd, og den satte en ny dagsorden. Siden er meget sket, men MacBook Air ligner til forveksling sig selv. Designet er blevet mere strømlinet, chassiset er lavet i ét stykke meget stærkt og vridningsstabilt aluminium, og i det hele taget er det ellers noget brugte design stadig flot og funktionelt.

Men – og det er et stort af slagsen – denne MacBook Air koster cirka 8000 kroner, og alligevel får du en skærm på 11”. Det er altså for småt. Læg dertil, at rammen omkring skærmen er alt for bred og ligner noget fra gamle dage.

Bestykningen er til gengæld i orden – en processor som Intel Core i5 hører hjemme i prisklassen. Og skærmen står flot, ligesom tastaturet er fremragende. Der er med andre ord stadig gode brugeroplevelser at hente i MacBook Air, og hvis man har vænnet sig til Apples styresystem, er der jo ikke rigtig nogen vej udenom.

Men i dette selskab må Air se sig slået. Vil du have en bærbar med æblelogo, foreslår vi, at du ofrer små tusind kroner mere på modellen med 13,3”-skærm. Så begynder penge og kvalitet at hænge sammen. Men hvor ville det være fint med en stærk opgradering af MacBook Air, så den igen kunne vise, hvilken vej udviklingen skal gå.

Apple MacBook Air 11” Det næsten ikoniske design holder stadig. Dog ville det klæde MacBook’en at få et rammeløst design omkring skærmen.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S