Test: Intel SSD 750

Intel var det første firma, der leverede et seriøst ssd-bidrag i form af det (unægtelig skrøbelige) X25-M. Nu har man smidt en gigantisk NVMe-bombe ved navn SSD 750. Det er stærk teknologi, der kombinerer kapacitet med hidtil ukendt ydelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

SSD 750 giver mindelser om de eksklusive Titan X og Extreme Edition CPU. Ikke mindst på grund af prisen, der følger devisen: Hvis du er nødt til at spørge, har du ikke råd. Det har ssd-teknologi på server-niveau, og det giver en ydelse, man normalt kun ser hos datacentre i toppen.

I betragtning af, at dette drev bygger på Intels P3700, der koster omkring 5000 dollar, er prisen faktisk ganske fornuftig. Og ydelsestallene bestyrker kun dets topstatus.

Læse/skrive-ydelsen på 2 GB/sek. og 1,1 GB/sek. er imponerende, og det samme gælder ydelsen for vilkårlig skrivning: 200 MB/sek. 4 K – dobbelt så godt, som de bedste SATA-drev generelt kan levere. Det er også det hurtigste i vores test i den virkelige verden. Det kompri-merede en spilmappe på 5 GB på lidt over et minut og overførte et Steambibliotek på 30 GB på blot to minutter.

Prisen taget i betragtning burde det dog have et større forspring i forhold til konkurrenterne, og sammenlignet med Samsungs NVMe 950 Pro lever det ikke op til den forventning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS