Test: Intel SSD 750

Intel var det første firma, der leverede et seriøst ssd-bidrag i form af det (unægtelig skrøbelige) X25-M. Nu har man smidt en gigantisk NVMe-bombe ved navn SSD 750. Det er stærk teknologi, der kombinerer kapacitet med hidtil ukendt ydelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

SSD 750 giver mindelser om de eksklusive Titan X og Extreme Edition CPU. Ikke mindst på grund af prisen, der følger devisen: Hvis du er nødt til at spørge, har du ikke råd. Det har ssd-teknologi på server-niveau, og det giver en ydelse, man normalt kun ser hos datacentre i toppen.

I betragtning af, at dette drev bygger på Intels P3700, der koster omkring 5000 dollar, er prisen faktisk ganske fornuftig. Og ydelsestallene bestyrker kun dets topstatus.

Læse/skrive-ydelsen på 2 GB/sek. og 1,1 GB/sek. er imponerende, og det samme gælder ydelsen for vilkårlig skrivning: 200 MB/sek. 4 K – dobbelt så godt, som de bedste SATA-drev generelt kan levere. Det er også det hurtigste i vores test i den virkelige verden. Det kompri-merede en spilmappe på 5 GB på lidt over et minut og overførte et Steambibliotek på 30 GB på blot to minutter.

Prisen taget i betragtning burde det dog have et større forspring i forhold til konkurrenterne, og sammenlignet med Samsungs NVMe 950 Pro lever det ikke op til den forventning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job