Test: Intel SSD 750

Intel var det første firma, der leverede et seriøst ssd-bidrag i form af det (unægtelig skrøbelige) X25-M. Nu har man smidt en gigantisk NVMe-bombe ved navn SSD 750. Det er stærk teknologi, der kombinerer kapacitet med hidtil ukendt ydelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

SSD 750 giver mindelser om de eksklusive Titan X og Extreme Edition CPU. Ikke mindst på grund af prisen, der følger devisen: Hvis du er nødt til at spørge, har du ikke råd. Det har ssd-teknologi på server-niveau, og det giver en ydelse, man normalt kun ser hos datacentre i toppen.

I betragtning af, at dette drev bygger på Intels P3700, der koster omkring 5000 dollar, er prisen faktisk ganske fornuftig. Og ydelsestallene bestyrker kun dets topstatus.

Læse/skrive-ydelsen på 2 GB/sek. og 1,1 GB/sek. er imponerende, og det samme gælder ydelsen for vilkårlig skrivning: 200 MB/sek. 4 K – dobbelt så godt, som de bedste SATA-drev generelt kan levere. Det er også det hurtigste i vores test i den virkelige verden. Det kompri-merede en spilmappe på 5 GB på lidt over et minut og overførte et Steambibliotek på 30 GB på blot to minutter.

Prisen taget i betragtning burde det dog have et større forspring i forhold til konkurrenterne, og sammenlignet med Samsungs NVMe 950 Pro lever det ikke op til den forventning.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen