Test: OCZ Trion 100

OCZ har afgjort ført et interessant liv. Et døende marked for hukommelse og nogle seriøse ssd-driftssikkerhedsproblemer har bidraget til den malstrøm, der førte til firmaets konkurs for to år siden. Har Toshiba reddet det?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det eksisterer i hvert fald endnu, og det betyder, at Toshiba har sin egen hukommelsesteknologi i kraft af OCZ’ egen Barefoot-controller. Men det virker, som om det drev med høj kapacitet kun er OCZ af navn og ikke af gavn, eftersom det bruger en Toshiba-bygget controller og Toshiba-hukommelse.

Ligesom BX200 sigter Trion 100 i meget høj grad på den billige ende af markedet: Det giver høj kapacitet til en relativt lav pris, men uden at fokusere synderligt på ydelse. Det kommer ikke til at slå nogen SATA-rekorder, og dets ydelse i den virkelige verden er lige så be-grædelig som BX200’s, sammenlignet med resten af drevene i denne test. Det danner parløb med Crucial-drevet i vores  benchmarks, og der synes ikke at være den store forskel.  Men når man har masser af plads, vil man også gerne have den til at holde, og det er her, dette drev fører an. BX200 har en målt udholdenhed (det antal skrivninger, som dets hukommelsesceller kan klare) på 72 TB, mens  Trion 100 kan prale af hele 240 TB skrivninger. Hvad ville du foretrække?

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse