Test: OCZ Trion 100

OCZ har afgjort ført et interessant liv. Et døende marked for hukommelse og nogle seriøse ssd-driftssikkerhedsproblemer har bidraget til den malstrøm, der førte til firmaets konkurs for to år siden. Har Toshiba reddet det?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det eksisterer i hvert fald endnu, og det betyder, at Toshiba har sin egen hukommelsesteknologi i kraft af OCZ’ egen Barefoot-controller. Men det virker, som om det drev med høj kapacitet kun er OCZ af navn og ikke af gavn, eftersom det bruger en Toshiba-bygget controller og Toshiba-hukommelse.

Ligesom BX200 sigter Trion 100 i meget høj grad på den billige ende af markedet: Det giver høj kapacitet til en relativt lav pris, men uden at fokusere synderligt på ydelse. Det kommer ikke til at slå nogen SATA-rekorder, og dets ydelse i den virkelige verden er lige så be-grædelig som BX200’s, sammenlignet med resten af drevene i denne test. Det danner parløb med Crucial-drevet i vores  benchmarks, og der synes ikke at være den store forskel.  Men når man har masser af plads, vil man også gerne have den til at holde, og det er her, dette drev fører an. BX200 har en målt udholdenhed (det antal skrivninger, som dets hukommelsesceller kan klare) på 72 TB, mens  Trion 100 kan prale af hele 240 TB skrivninger. Hvad ville du foretrække?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune