Test: OCZ Trion 100

OCZ har afgjort ført et interessant liv. Et døende marked for hukommelse og nogle seriøse ssd-driftssikkerhedsproblemer har bidraget til den malstrøm, der førte til firmaets konkurs for to år siden. Har Toshiba reddet det?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det eksisterer i hvert fald endnu, og det betyder, at Toshiba har sin egen hukommelsesteknologi i kraft af OCZ’ egen Barefoot-controller. Men det virker, som om det drev med høj kapacitet kun er OCZ af navn og ikke af gavn, eftersom det bruger en Toshiba-bygget controller og Toshiba-hukommelse.

Ligesom BX200 sigter Trion 100 i meget høj grad på den billige ende af markedet: Det giver høj kapacitet til en relativt lav pris, men uden at fokusere synderligt på ydelse. Det kommer ikke til at slå nogen SATA-rekorder, og dets ydelse i den virkelige verden er lige så be-grædelig som BX200’s, sammenlignet med resten af drevene i denne test. Det danner parløb med Crucial-drevet i vores  benchmarks, og der synes ikke at være den store forskel.  Men når man har masser af plads, vil man også gerne have den til at holde, og det er her, dette drev fører an. BX200 har en målt udholdenhed (det antal skrivninger, som dets hukommelsesceller kan klare) på 72 TB, mens  Trion 100 kan prale af hele 240 TB skrivninger. Hvad ville du foretrække?

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse