Bose byder på Bluetooth og bedre noise cancelling

QuietComfort 35 og QuietControl 30 løfter kvaliteten af Bose i forvejen fremragende støjreduktion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bose opfandt noise cancelling og er stadig kongen indenfor feltet. Derfor er værd at skænke lidt opmærksom, når producenten sender nye støjreducerende hørebøffer på markedet. Alt om DATA var taget hele vejen til London i sidste uge for at få et smugkik på de nye produkter, som Bose nu løfter for helt officielt.

Her er tale om en en opdatering af deres QuietComfort around-ear hovedtelefoner. De har fået navnet QuietComfort 35. Udover kraftigere noise cancelling og bedre lyd, byder de på trådløs forbindelse og batterilevetid på op til 20 timer.

Designet er det ikke sket det store med. Det er mere eller mindre som vi har lært at kende det over de seneste mange år.     

Sammen med de around-ear-hørebøffer kunne Bose også præsenterer QC 30, et sæt in-ears, der som noget helt nyt giver mulighed for selv at tilpasse, hvor meget man ønsker at reducere støjen omkring sig. Via en app til mobilen kan man justere niveauet i 12 trin.

QuietComfort 35 kan forudbestilles nu for kr. 3.149 kroner, mens QC30 hovedtelefonerne er i handlen fra starten af september til 2.599 kroner.

Som en sidste ting kunne Bose præsentere de helt nye SoundSport og SoundSport Pulse hovedtelefoner. Begge er trådløse og designet til sport og aktiv livsstil. Hovedtelefonerne giver god lydkvalitet til din musik, har en behagelig og komfortabel pasform til ørene og har en lang holdbarhed til både indendørs og udendørs brug.

SoundSport Pulse giver mulighed for at holde øje med din performance, da de kommer med en indbygget pulsmåler, der måler pulsen ved øret, hvilket giver en præcis og nøjagtig aflæsning.

SoundSport-hovedtelefonerne kan forudbestilles nu 2016 for 1.549 kroner, og SoundSport Pulse er i handlen fra starten af september 2016 for 1.999 kroner.

Vi fik lov at smuglytte på de nye produkter og vores umiddelbare indtryk er, at der især på lydkvaliteten er sket et løft. Men det skal være interessant at få produkterne til test, så vi kan give jer en grundigere anmeldelse.

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet