Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Faxmaskinen er stadig nødvendig

Næsten en tredjedel af arbejdstagerne i Europa opfatter stadigvæk faxmaskiner som en nødvendig del af virksomhedsaktiviteter og vigtigere end tablets eller smartwatches.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Næsten en tredjedel af arbejdstagerne i Europa opfatter stadigvæk faxmaskiner som en nødvendig del af virksomhedsaktiviteter og vigtigere end tablets eller smartwatches

Rapporten, der tager afsæt i en undersøgelse af 5.000 medarbejdere, fremhæver den forældede kommunikationsteknologi, der stadig er i brug i Europa.

23 % af kontorarbejdere i Skandinavien opfatter stadigvæk faxmaskinen som en nødvendig kontorgenstand - et tal, der ryger helt op på 39 % i Tyskland og 42 % i Frankrig. Samtidig bliver stationære computere set som være værende vigtigere end bærbare computere, tablet og smartphones i hele Europa.

Arbejdstagernes opfattelser står i tydelig kontrast til "App-generationens". En spørgeundersøgelse af 2.500 personer i alderen 15 til 18 år afslører, at de opfatter smartphones og tablets som betydeligt vigtigere, hvor stationære computere befinder sig nederst på deres top ti-liste over nødvendige genstande.

Disse teenagere har også kun lidt tilovers for traditionelle fastnettelefoner på kontoret, hvor størstedelen opfatter kuglepenne, regnemaskiner og klipsemaskiner vigtigere på arbejdspladsen.

Luca Lazzaron, Senior VP ved International Operations hos Fuze, udtaler: “Det er forbløffende at se hvor mange virksomheder, der stadig sætter deres lid til forældede teknologier som faxmaskinen. Efterhånden som den nye generation af medarbejdere begynder at komme ud på arbejdsmarkedet, må virksomheder til at forstå, at det at kunne tilbyde den seneste kommunikationsteknologi er andet end blot et spørgsmål om IT, det er et rekrutteringsspørgsmål.

"Ifølge vores undersøgelser forventer 71 % af teenagere i Skandinavien at bruge den allerseneste teknologi på arbejdet. Når de kommer til et kontor, hvor de bliver bedt om at lære at finde ud af, hvordan man bruger en fax, kunne det – med rette – få dem til at se sig om efter et andet sted. Faxgenerationen må tydeligvis vige for app-generationen. Nu skal alle virksomheder og IT-afdelinger til at indhente noget."

Vil du gerne vide mere om, hvordan app-generationens forventninger til teknologi er, eller downloade hele rapporten fra Fuze, bedes du besøge: www.fuze.com/appgeneration/business




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere