Faxmaskinen er stadig nødvendig

Næsten en tredjedel af arbejdstagerne i Europa opfatter stadigvæk faxmaskiner som en nødvendig del af virksomhedsaktiviteter og vigtigere end tablets eller smartwatches.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Næsten en tredjedel af arbejdstagerne i Europa opfatter stadigvæk faxmaskiner som en nødvendig del af virksomhedsaktiviteter og vigtigere end tablets eller smartwatches

Rapporten, der tager afsæt i en undersøgelse af 5.000 medarbejdere, fremhæver den forældede kommunikationsteknologi, der stadig er i brug i Europa.

23 % af kontorarbejdere i Skandinavien opfatter stadigvæk faxmaskinen som en nødvendig kontorgenstand - et tal, der ryger helt op på 39 % i Tyskland og 42 % i Frankrig. Samtidig bliver stationære computere set som være værende vigtigere end bærbare computere, tablet og smartphones i hele Europa.

Arbejdstagernes opfattelser står i tydelig kontrast til "App-generationens". En spørgeundersøgelse af 2.500 personer i alderen 15 til 18 år afslører, at de opfatter smartphones og tablets som betydeligt vigtigere, hvor stationære computere befinder sig nederst på deres top ti-liste over nødvendige genstande.

Disse teenagere har også kun lidt tilovers for traditionelle fastnettelefoner på kontoret, hvor størstedelen opfatter kuglepenne, regnemaskiner og klipsemaskiner vigtigere på arbejdspladsen.

Luca Lazzaron, Senior VP ved International Operations hos Fuze, udtaler: “Det er forbløffende at se hvor mange virksomheder, der stadig sætter deres lid til forældede teknologier som faxmaskinen. Efterhånden som den nye generation af medarbejdere begynder at komme ud på arbejdsmarkedet, må virksomheder til at forstå, at det at kunne tilbyde den seneste kommunikationsteknologi er andet end blot et spørgsmål om IT, det er et rekrutteringsspørgsmål.

"Ifølge vores undersøgelser forventer 71 % af teenagere i Skandinavien at bruge den allerseneste teknologi på arbejdet. Når de kommer til et kontor, hvor de bliver bedt om at lære at finde ud af, hvordan man bruger en fax, kunne det – med rette – få dem til at se sig om efter et andet sted. Faxgenerationen må tydeligvis vige for app-generationen. Nu skal alle virksomheder og IT-afdelinger til at indhente noget."

Vil du gerne vide mere om, hvordan app-generationens forventninger til teknologi er, eller downloade hele rapporten fra Fuze, bedes du besøge: www.fuze.com/appgeneration/business

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S