Faxmaskinen er stadig nødvendig

Næsten en tredjedel af arbejdstagerne i Europa opfatter stadigvæk faxmaskiner som en nødvendig del af virksomhedsaktiviteter og vigtigere end tablets eller smartwatches.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Næsten en tredjedel af arbejdstagerne i Europa opfatter stadigvæk faxmaskiner som en nødvendig del af virksomhedsaktiviteter og vigtigere end tablets eller smartwatches

Rapporten, der tager afsæt i en undersøgelse af 5.000 medarbejdere, fremhæver den forældede kommunikationsteknologi, der stadig er i brug i Europa.

23 % af kontorarbejdere i Skandinavien opfatter stadigvæk faxmaskinen som en nødvendig kontorgenstand - et tal, der ryger helt op på 39 % i Tyskland og 42 % i Frankrig. Samtidig bliver stationære computere set som være værende vigtigere end bærbare computere, tablet og smartphones i hele Europa.

Arbejdstagernes opfattelser står i tydelig kontrast til "App-generationens". En spørgeundersøgelse af 2.500 personer i alderen 15 til 18 år afslører, at de opfatter smartphones og tablets som betydeligt vigtigere, hvor stationære computere befinder sig nederst på deres top ti-liste over nødvendige genstande.

Disse teenagere har også kun lidt tilovers for traditionelle fastnettelefoner på kontoret, hvor størstedelen opfatter kuglepenne, regnemaskiner og klipsemaskiner vigtigere på arbejdspladsen.

Luca Lazzaron, Senior VP ved International Operations hos Fuze, udtaler: “Det er forbløffende at se hvor mange virksomheder, der stadig sætter deres lid til forældede teknologier som faxmaskinen. Efterhånden som den nye generation af medarbejdere begynder at komme ud på arbejdsmarkedet, må virksomheder til at forstå, at det at kunne tilbyde den seneste kommunikationsteknologi er andet end blot et spørgsmål om IT, det er et rekrutteringsspørgsmål.

"Ifølge vores undersøgelser forventer 71 % af teenagere i Skandinavien at bruge den allerseneste teknologi på arbejdet. Når de kommer til et kontor, hvor de bliver bedt om at lære at finde ud af, hvordan man bruger en fax, kunne det – med rette – få dem til at se sig om efter et andet sted. Faxgenerationen må tydeligvis vige for app-generationen. Nu skal alle virksomheder og IT-afdelinger til at indhente noget."

Vil du gerne vide mere om, hvordan app-generationens forventninger til teknologi er, eller downloade hele rapporten fra Fuze, bedes du besøge: www.fuze.com/appgeneration/business

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg