Mobilforbrug toppede under Distortions gadefester

Dette års Distortion i København handlede ikke kun om at feste, danse og lytte til musik. Festdeltagerne brugte også deres smartphones i stor stil til at sms’e og koble sig på nettet. Forbruget blandt teleselskabet 3’s kunder toppede til gadefesten på Vesterbro, hvor de koblede sig på datanettet mere end 11 mio. gange. Forbruget var dermed mere end fem gange højere end en almindelig dag.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke uden grund, a t Distortion har fået tilnavnet ’Københavns største gadefest’. Selvom festprogrammet lagde op til en kulmination på Distortion Ø (Refshaleøen) fredag og lørdag, så var det gadefesterne på Nørrebro og Vesterbro henholdsvis onsdag og torsdag i sidste uge, der for alvor gav genlyd i teleselskabet 3’s netværk.

Femdobling af forbrug

På Vesterbro blev der sat sms-rekord i 3’s netværk med en stigning på 397% i forhold til et gennemsnitligt døgn på Vesterbro, i antal svarer det til 233.328 sendte sms’er. Datanetværket på Vesterbro kom også på prøve, da 3’s kunder foretog mere end 11 mio. dataopkoblinger (dvs. åbnede en browser, app, gps mv.), hvilket svarer til en seksdobling i forhold til et gennemsnitligt døgn på Vesterbro. I løbet af de tre Distortion-dage på Refshaleøen blev der ’kun’ sendt 36.942 sms’er og lavet 3,4 mio. dataopkoblinger.

”Tallene tyder på, at mobilen har været et vigtigt værktøj for festdeltagerne, når de skulle finde hinanden, finde vej og finde det næste højdepunkt i programmet. Det er herligt at kunne konstatere, at vores kunder udnytter alle disse muligheder, og ikke mindst at vores netværk leverede en god oplevelse trods det ekstraordinært høje forbrug ”, fortæller netværksdirektør i 3, Kim Christensen.

3 var forberedt

For at sikre en optimal mobildækning under Distortion, har 3 opsat særlige ”festival settings” på netværkspositionerne i områderne, hvor Distortion foregår. Dermed øges kapaciteten i netværket, så det kan håndtere den ekstra trafik fra de mange mennesker, der opholder sig i gaderne.

”Vi holder konstant øje med steder og arrangementer, som kræver et særligt boost i forhold til mobildækningen. Tallene fra dette års Distortion viser netop, at der har været god grund til det”, siger Kim Christensen.

3 har sat særligt fokus på at styrke mobilnetværket med ekstra kapacitet på mere end 40 forskellige festivaler og events sommeren igennem.

Fakta om mobiltrafikken i 3’s netværk under Distortion 2016

Nørrebro 1/6 2016
230.944 opkald (403% højere forbrug end en normal dag på Nørrebro)
259.399 sms’er (362% højere end normalt)
2.179 GB data (14% højere end normalt)
163.520 taleminutter (58% højere end normalt)
10.635.802 dataopkoblinger (408% højere end normalt)

Vesterbro 2/6 2016
196.163 opkald (430% højere end normalt)
233.328 sms’er (397% højere end normalt)
2.194 GB data (20% højere end normalt)
138.198 taleminutter (49% højere end normalt)
11.029.397 dataopkoblinger (510% højere end normalt)

Refshaleøen 3-5/6 2016
37.869 opkald (107%)
36.942 sms’er (101%)
1.095 GB data (3%)
38.417 taleminutter (13%)
3.471.723 dataopkoblinger (338%)

Læses lige nu

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Junior Salesforce Administrator & Application Consultant

    Uspecificeret arbejdssted

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse