Stortest: De ultratynde bliver stærkere og skarpere

Det ultratynde look er snart slået igennem overalt på pc-markedet. Her tester vi syv af de fladeste bærbare computere lige nu. De er stærkere end nogensinde, og skærmene bliver mere og mere skarpe.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det var Apple, som med MacBook Air startede ræset om at kunne fremvise den slankeste bærbare computer. Siden fulgte Intel op med certificeringen ”Ultrabook”, som fik Windows-pc’erne til at smide en masse overflødige gram. Resultatet i dag er, at alle bærbare er blevet tyndere, Ultrabooks eller ej, nogle selvfølgelig mere end andre.

Men i prisklassen 6000-9000 kroner – som er fokus i denne test – er der mange slanke lækkerier, og her bliver ydelsen tilmed ikke presset i gulvet af det flade design. Flere af testdeltagerne kan både bruges til gaming og til grafisk redigering.

Læs også: 7 stærke råd før du køber en tynd bærbar

I testen er den tykkeste maskine lige under 2,5 centimter høj, men de fleste af deltagerne er trykket ned under 2 centimeter, og vægten topper omkring de 1,5 kilo. Det er dog værd at bemærke, at de tungeste Windows-maskiner generelt får de bedste PC Mark Pro-målinger. Så lav vægt har stadig en pris, selvom de letteste maskiner da præsterer ganske gode måleværdier.

En klar tendens i tiden er højere skærmopløsning, hvilket giver god mening med skærme på 12-14”. Lidt pudsigt er det i denne test innovatoren Apple, som har lavest skærmopløsning. Sådan kan tingene forandre sig, men Apple er da stadig et designikon.

Læs også: Giv din computer det sidste løft

Vi bemærker også, at den traditionelle harddisk helt har forladt scenen, når vi taler tynde computere, og snart er den vel historie i det hele taget. Det skyldes, at de hurtige og pladsbesparende elektroniske ”diske”, ssd’erne, er blevet billigere. Derfor får de højere kapacitet, selvom et maksimum på 256 GB ikke ligefrem er imponerende. Men det går i den rigtige retning.

Hastighed har en pris
Der kan være stor individuel forskel på pc’er – det er jo derfor, du skal læse test, før du køber din næste computer – men generelt er hastigheden højere, jo dyrere computeren er. I stortesten i Datatid TechLife nr. 1 kostede pc’erne i gennemsnit 9610 kroner og havde en PC Mark Pro-testværdi på 4893. Windows-pc’erne i dette nummer er lidt langsommere – testen viser 4592 – men de koster også noget mindre i gennemsnit, nemlig 7407 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S