Test: Ældre model med god effekt

Selvom denne Denon DA-10 ikke er helt ny på markedet, håndterer den både 32-bit og 192 kHz sampling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den opskalerer endda lyden til denne standard. Vi noterer også en lækker volumenknap, som endda er kapslet ind, så du ikke ufrivilligt kommer til at skrue op eller ned. Du kan indstille enheden til ”Fixed output”, så lydniveauet justeres alene fra din smartphone.

Den lidt tykke enhed har knapper på siden, hvor du for eksempel kan indstille, om den skal oplade din smartphone. Her står også iPhone/iPod, da det er disse enheder, den primært er bygget til, men den fungerer også med Android-enheder og pc’er.

Straks du skifter til enheden, hører du, at lyden har fået flere detaljer og mere dynamik, og at der i det hele taget er den ”sound”, som vi vældig godt kan lide. Den har ikke de mikro-nuancer og den flot definerede mellemtone/bas, som Peachtree kan prale med, men forskellen med og uden DA-10 er ganske enkelt enorm.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S